Sztuka
Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – cztery wymiary muzyki

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – cztery wymiary muzyki

  • 2018-06-16, do 2018-06-23
  • Plac Defilad oraz Pawilon Koncertowey przy Grochowskiej 272, Warszawa

Opis

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – cztery wymiary muzyki to niezwykłe koncerty muzyki klasycznej wykonywanej przez wysokiej klasy artystów. Będzie to już XVIII edycja Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Rzpocznie się on 16 czerwca, a zakończy 23. Wydarzenie obejmuje cztery koncerty symfoniczne:

Inauguracja jak z Bajki (16.06, g. 16:00) to spotkanie z muzyką, która pobudza wyobraźnię i pozwala słuchaczom na snucie fantastycznych interpretacji dźwiękowych historii. Koncert rozpocznie Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie na scenie pojawi się Mariusz Patyra, który wspólnie z orkiestrą wykona I Koncert skrzypcowy Niccolò Paganiniego. Na zakończenie Sinfonia Varsovia pod batutą Sebastiana Perłowskiego zaprezentuje wybór tematów I i II suity ze słynnej opery Carmen Georges’a Bizeta.

Mozart o zmierzchu (19.06, g. 20:30) zapowiada się zatem na prawdziwą ucztę dla miłośników śpiewaczki Olgi Pasiecznik w klasycznej odsłonie. Podczas koncertu zaśpiewa ona często niedoceniane, choć wyjątkowo kunsztowne i jednocześnie ogromnie wymagające dla wykonawcy arie koncertowe najsłynniejszego z wiedeńskich klasyków. Koncert dopełni uwertura do opery Wesele Figara oraz dwie neoklasyczne miniatury orkiestrowe polskich twórców – Stefana Kisielewskiego i Henryka Czyża. Muzyków poprowadzi maestro Michał Klauza.

W Święto Muzyki! (21.06, g. 20:00) na jednej scenie Piotr Czajkowski spotka się z Wojciechem Kilarem, Astorem Piazzolą i  Stanisławem Moniuszką. Oprócz tego w programie znajdą się kompozycje samego Adama Sztaby, Dymitra Szostakowicza oraz ojca koncertów popularyzujących muzykę klasyczną – Leonarda Bernsteina.

Finał w Dzień Ojca (23.06, g. 16:00) to powrót do Pawilonu Koncertowego przy Grochowskiej 272. Na scenie pojawią się ojciec i syn, dyrygent Jean-Jacques i pianista Alexandre Kantorow. W programie znajdzie się muzyka inspirowana melodiami ludowymi i zawierająca cechy charakterystyczne kultury dwóch narodów – Węgrów i Włochów. Koncert rozpocznie II Rapsodia węgierska Ferenca Liszta w opracowaniu na orkiestrę.  Następnie Alexandre Kantorow wykona partię solową w II koncercie fortepianowym A-dur Liszta. Na zakończenie koncertu, a tym samym całego festiwalu, muzycy Sinfonii Varsovii wykonają jeden ze swych popisowych utworów, brawurową  IV Symfonię A-dur Włoską Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Na koncerty w Pawilonie Koncertowym obowiązują bilety w cenie 15zł/10zł, na pozostałe wstęp jest bezpłatny. Szczegóły dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Ostatnio dodane
Najlepsze zdjęcia 2018
Najlepsze zdjęcia fotoreporterów dlaStudenta.pl z 2018 roku [FOTO]

Z tych zdjęć jesteśmy najbardziej dumni. Zobaczcie galerię!

12. FMF
Znamy pierwszych gości 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Program 12. FMF to eksplozja różnorodności!