Sztuka
Wystawa "Arkadia: Od Renesansu do Współczesności" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Arkadia: Od Renesansu do Współczesności" w Muzeum Narodowym w Warszawie

  • 2024-01-14
  • Muzeum Narodowe, Warszawa

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 15.

fot. Mirra Fesun

Opis

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do odkrywania magicznego świata Arkadii na wielkiej wystawie "Arkadia: Od Renesansu do Współczesności". Mit Arkadii, wywodzący się z Bukolik Wergiliusza, stworzył wyobrażenie idealnego świata, gdzie panuje niezmienny ład, a mieszkańcy doświadczają wiecznej młodości, wolności, błogiego szczęścia i swobodnej erotyki.

Ekspozycja, prezentująca różnorodne interpretacje tego fascynującego tematu, obejmuje dzieła sztuki od wczesnego renesansu po współczesność. Obejrzeć będzie można obrazy, rzeźby, rysunki, ryciny, fotografie oraz znakomite przykłady rzemiosła artystycznego, takie jak tapiserie, ceramika czy kostiumy. Wystawa nie tylko podkreśla wpływ motywów arkadyjskich na kulturę europejską, ale także ukazuje, jak artyści od wieków nawiązują do tego mitu, wyrażając tęsknotę człowieka za szczęściem poprzez różne formy sztuki.

Wśród prezentowanych dzieł znajdują się arcydzieła malarstwa europejskiego, podpisane przez takie wielkie nazwiska jak Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Zofia Stryjeńska, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Ponadto, na wystawie zobaczymy prace współczesnych artystek i artystów, takich jak Mirosław Bałka, Jarosław Kozakiewicz, Diana Lelonek, Cecylia Malik, Agnieszka Piksa, Karol Radziszewski, Anna Siekierska, oraz najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych.

W ramach wystawy, artystka Barbara Kinga Majewska przygotowała fascynującą instalację dźwiękową zatytułowaną "KANONY". Słowa, które wypełniają przestrzeń instalacji, zostały zaczerpnięte z ponad sześciuset propozycji nadesłanych przez publiczność w odpowiedzi na ogólnodostępną ankietę rozpisaną przez Muzeum.

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Nowa Praga: Sztuka ulicy w magicznych zakątkach [FOTO] Warszawa

Co to właściwie jest sztuka ulicy?

Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.