Sztuka
Wystawa Edwarda Lutczyna

Wystawa Edwarda Lutczyna

  • 2017-08-17, , godzina 11:00, do 2017-08-31
  • wstęp wolny
  • Galeria Marszałkowska, Warszawa

Opis

Zilustrował ponad 130 książek, zaprojektował logo zespołu Perfect, współpracował ze „Świerszczykiem”. Edward Lutczyn, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Prace tego znakomitego, wszechstronnego i dowcipnego twórcy pojawią się na wystawie w Galerii Marszałkowska, która rozpocznie się 17 sierpnia i potrwa do końca miesiąca.

„Jest raczej niepoważny, miejscami nieprzyzwoity, a jeszcze wciąga w to nieletnich”– tak o Edwardzie Lutczynie pisano na łamach polskiej prasy. Artysta, którego prace pojawią się na wakacyjnej wystawie w Galerii Marszałkowska, określany jest mianem fenomenu nie mieszącego się w ramach polskiej ilustracji. Jego styl nazywany „lutczynowskim” charakteryzuje się połączeniem lekkiej kreski z karykaturą i dowcipem. Artysta plastyk znany jest z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Pierwszą karykaturę narysował już jako 3-latek, kiedy to postanowił zilustrować swojego chirurga, który wycinał mu przepuklinę. Debiutował w 1971 roku ilustracjami w „Szpilkach”, gdzie zaczął kształtować charakterystyczny dla siebie styl, który bawił, inspirował, a także zmuszał do refleksji. Mimo że kojarzony jest głównie z rysunkiem satyrycznym, to w dorobku ma także wiele innych realizacji graficznych takich jak: plakaty teatralne, filmowe i reklamowe czy scenografię oraz kostiumy do teatrów dramatycznych. Podczas wystawy w Galerii Marszałkowska będzie można zobaczyć przekrojowy wybór prac artysty. Od rysunków satyrycznych, jak te do „Szpilek” z lat 70., po ilustracje książkowe, np. do kultowej serii książek Jana Rurańskiego, które stanowiły podstawę edukacji dla niejednego pokolenia.

Edward Lutczyn – ur. 1947 r., rysownik satyryczny, ilustrator, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Jego prace publikowały m.in. „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Wiedza i życie” oraz niemiecki „Pardon”. Zilustrował ponad sto książek, projektował znane plakaty teatralne i filmowe, a także reklamy, okładki płyt, animacje dla programów telewizyjnych, i kostiumy dla teatrów i filmów animowanych, a nawet znaczki pocztowe. Do wydanych zbiorów jego rysunków, karykatur i komiksów należą: „Czarna seria”, „Czarna seryjka dla dzieci”, „Narysuj mnie tato” czy „To tylko żart.”

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.