Wiadomości - Artykuły

Jakie korzyści daje telematyczne zarządzanie flotą

2019-09-05 13:35:02 | Warszawa

Dziś zarządzający flotą pojazdów nie musi zgadywać, bo dokładnie wie, gdzie znajduje się każdy samochód, a także, co się z nim dzieje: stoi zaparkowany czy jedzie, a jeśli jedzie, to w jakim kierunku, po jakiej drodze i z jaką prędkością.

telematyczne zarządzanie flotą

Bardziej rozbudowane systemy, takie jak np. Get Vehicle Tracking, rejestrują również dane świadczące o stylu jazdy kierowcy, takie jak przyspieszenia czy hamowania.

Oszczędność paliwa przynosi zwiększone zyski

W czasach, gdy niemal każdą ludzką czynność można odnotować w bazie danych lub arkuszu kalkulacyjnym, informacje rejestrowane w samochodzie i przesyłane do właściwego komputera pozwalają wszechstronnie analizować efektywność całej floty i każdego kierowcy z osobna. Jednym z ważniejszych parametrów takiej analizy jest oczywiście zużycie paliwa.

Z danych wynika dokładnie, ile paliwa zużywa cały tabor, poszczególne pojazdy i poszczególni kierowcy. Niemałą część tego zużycia można zredukować, dbając z jednej strony o stan techniczny samochodów, a z drugiej o właściwy styl jazdy pracowników, którzy nimi kierują. Z badań wynika, że oszczędności czynione w ten sposób są znaczne.

Kierowców szarżujących na drogach można więc dyscyplinować, a tych mniej doświadczonych – szkolić. Dzięki temu za każdym firmowym kółkiem może zasiadać człowiek, który nie tylko wie, na czym polega ekonomiczna jazda, ale też chce jeździć oszczędnie, bo wie, że opłaca się to nie tylko pracodawcy, ale i jemu samemu.

Większa dyscyplina kierowców

Systemy monitoringu wykluczają w praktyce rozmaite wykroczenia dyscyplinarne kierowców, takie jak np. „lewe” kursy. Mogą one bowiem nie tylko rejestrować przebieg jazdy, ale też raportować w czasie rzeczywistym każdy wjazd do określonej strefy lub jej opuszczenie. Uwadze zarządcy floty nie ujdzie więc, że któryś z samochodów znajduje się nie tam, gdzie być powinien.

Z kierowcą można się kontaktować w czasie rzeczywistym, przekazywać mu uwagi i polecenia. Tym sposobem, choć kierowca jest na trasie sam, de facto jednak ktoś stale mu w podróży towarzyszy. Nic więc dziwnego, że wprowadzanie rozwiązań telematycznych spotykało się początkowo z protestami kierowców, którzy uważali, że to inwigilacja. Kiedy jednak okazało się, że rozważna i ekonomiczna jazda jest premiowana wyższym wynagrodzeniem, sami kierujący zaakceptowali swoją nową sytuację.

W firmach stosujących telematykę skończyły się bowiem nieporozumienia na tle płacowym. Już nie deklaracje ani czyjeś widzimisię, lecz obiektywne dane o pracy każdego kierowcy mogą być podstawą do lepszego wynagradzania za pracę. To dyscyplinuje, ale i motywuje.

W niektórych firmach wprowadzana jest nawet swoista grywalizacja: kierowcy konkurują między sobą stylem jazdy, a najlepsi są za rozwagę za kółkiem nagradzani.

Lepsze zarządzanie całością floty

Telematyka zapewnia raporty o efektywności. Znacznie ułatwiają one zarządzanie flotą i to nie tylko w zakresie regulowania pracy poszczególnych pojazdów i kierowców. W związku z mniej lub rzadziej efektywną eksploatacją, a także awariami, usterkami, wreszcie – zdarzeniami drogowymi i wypadkami samochody są co jakiś czas naprawiane, serwisowane lub wymieniane na nowe. Komplet danych pozwala optymalizować ten proces tak, by do dyspozycji firmy była zawsze właściwa liczba odpowiednio dobranych pojazdów w nienagannym stanie technicznym.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/Tomasz Zajda

Słowa kluczowe: Warszwa, zarządzanie kierowcami, systemy zarządzające
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Polecamy
Miss Dolnego Śląska 2021
Wybrano Miss i Miss Nastolatek Dolnego Śląska 2021. Poznajcie laureatki konkursów [FOTO]

Najpiękniejsze Dolnoślązaczki wybrane! Zobaczcie zdjęcia z Gali Finałowej.

Berlin manifestacja Ukraina
Gesty wsparcia Ukrainy w mediach społecznościowych. Gigantyczne manifestacje i sportowcy

W obliczu wojny na Ukrainie takie obrazki przywracają wiarę w ludzi.

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.