Wiadomości - Artykuły

Studenci przed testem….na HIV

2013-10-31 19:43:15 | Warszawa

HIV to poważny problem młodych ludzi. Aż 58 proc. osób, które uległy zakażeniu nie ukończyło 29 roku życia. Na dwóch warszawskich uczelniach rusza kampania promująca profilaktykę oraz testowanie się w kierunku HIV

6.11.2013 rokuprzed Politechniką Warszawską, a wkrótce także przed Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, w ramach akcji „Studenckie Dni Świadomego Testowania” staną „Safer Point” – mobilne punkty edukacyjno-profilaktyczne, w których będzie można porozmawiać o profilaktyce oraz bezpłatnych i anonimowych testach w kierunku HIV. Wirus jest bardzo poważnym problemem ludzi młodych, często skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. 58 proc. osób, które uległy zakażeniu, nie ukończyło 29 roku życia. Co gorsza: prawie co dziesiąty zakażony w momencie rozpoznania HIV nie miał jeszcze ukończonego 20 roku życia. Organizatorem akcji jest Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”. Grant na realizację kampanii przekazała firma Gilead Sciences.

Namiot „Safer Point” stanie pojutrze na Placu Politechniki przed wejściem głównym do gmachu Politechniki Warszawskiej. Zespół ze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”: diagnosta, dwóch certyfikowanych doradców, trzech edukatorów i koordynator zadania - będzie w nim dyżurować od godziny 11:00 do 15:00.  19 listopada namiot pojawi się na terenie Kampusu SGGW, przy głównym wejściu, od ulicy Nowoursynowskiej. Czynny będzie od godziny 13:00 do 17:00. W namiotach każdy będzie mógł odbyć anonimową i bezpłatną konsultację ze specjalistą ds. HIV, a także dowiedzieć się czym są ryzykowne zachowania seksualne, które są bardziej niebezpieczne niż inne i jak zminimalizować lub choćby ograniczyć zagrożenie.

Promowane będą także tzw. szybkie testy na HIV dostępne w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie. Dzięki nim wynik badania otrzymuje się już po 30 minutach. Nie trzeba więc czekać i denerwować się przez dobę, jak to jest przy tradycyjnych testach. Patronami honorowymi akcji są Prorektor ds. dydaktyki SGGW oraz Samorząd Studentów PW, a patronami medialnymi portal polibuda.info, radioaktywne.pl, dlastudenta.pl, students.pl oraz gazeta studencka „Sedno”.

„Mamy w Polsce problem z HIV. Co najmniej połowa spośród osób zakażonych w ogóle o tym nie wie. W Zjednoczeniu szacujemy wręcz, że z HIV może w Polsce żyć nawet 60 tys. osób, podczas gdy formalnie wykrytych zakażeń mamy niewiele ponad 16 tys. W rezultacie lekarze zbyt często mówią u nas o pacjentach, którzy o swoim statusie dowiadują się za późno, gdy mają już AIDS. Dlatego zachęcanie do wykonywania testów w kierunku HIV jest w naszym kraju szczególnie istotne. Pomimo, że z roku na rok liczba osób poddających się badaniu w Warszawie jest coraz większa, to nadal, w porównaniu z innymi europejskimi miastami, robimy to zbyt rzadko. Nadal nie jest to test, o którym myślimy np. przed rozpoczęciem związku, nie rozmawiamy o tym ze swoim partnerem. Zbyt często myślimy, że HIV nas nie dotyczy.” - powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”.

 „Według szacunków UNAIDS, każdego dnia na świecie zakaża się HIV ok. 14 tys. osób. Ponad 50 proc. zakażeń dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia. Wierzę, że kampania skierowana do studentów ma szansę poprawić te smutne statystyki w Polsce, a przynajmniej w Warszawie. W końcu ograniczenie ryzykownych zachować seksualnych w dobie ogólnodostępnych prezerwatyw nie powinno być dla młodzieży problemem. No a jeśli już do ryzykownego zachowania doszło, każdy powinien wiedzieć, że test na HIV może ochronić go przed AIDS i w efekcie uratować mu życie. Leki, dzięki którym z wirusem można normalnie żyć wiele lat, są przecież w Polsce dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS bezpłatne i dostępne dla każdego -  powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, inicjator programu Pozytywnie Otwarci.

ip

Słowa kluczowe: warszawa badania hiv aids studenckie dni świadomoego testowania sggw pw safer point test na hiv
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Studencka Miss Poznania 2024
Znamy laureatki wyborów Studenckiej Miss Poznania 2024 [FOTO]

Kandydatki pokazały się w różnych kreacjach. Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy
koronawirus w Polsce
Koronawirus już w Polsce. Jest potwierdzenie, panika w przychodniach i sklepach

W szpitalu w Zielonej Górze jest pacjent z potwierdzonym zachorowaniem na koronawirusa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.