Informacje, newsy
Podwójne święto w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Podwójne święto w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej

  • 2023-07-09
  • Warszawa

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 31.

fot. Wiktoria Grzeca

Opis

Zaprzysiężenie najmłodszych służbą żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego to przewodnie tematy uroczystości, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 9 lipca na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego.

W niedzielę, 9 lipca br., o godz. 10.00, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza 72 żołnierzy 18.SBOT przystąpi do uroczystej przysięgi wojskowej. Towarzyszyć im będą koledzy z innych podpodziałów stołecznej brygady. Zaprzysiężenie najmłodszych służbą terytorialsów będzie jednym z najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń w ich życiu. Słowa roty „Ja, żołnierz

Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic”, które wybrzmią tego dniaw obecności dowódców, kolegów, zaproszonych gości a przede wszystkim ich bliskich, będą wyrazem najwyższego zobowiązania złożonego wobec ojczyzny i narodu.

Przysięga żołnierzy 18 SBOT połączona będzie z uroczystym wręczeniem dowódcy brygady Chorągwi Wojska Polskiego, która obok sztandaru jest znakiem jednostki wojskowej, symbolem honoru, męstwa i tradycji.Wręczenia Chorągwi dowódcy 18. SBOT płk. Markowi Pietrzakowi dokona dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz.

Ponadto podczas niedzielnej uroczystości wręczone zostaną także promocje podoficerskie żołnierzom

18. SBOT, absolwentom Kursu Podoficerskiego SONDA.

Kim jest zaprzysiężony terytorials?

To przede wszystkim ochotnik z Warszawy, w wieku 34 lat, z co najmniej średnim wykształceniem, który atrakcyjność służby w WOT upatruje w możliwości łączenia jej z dotychczasowym życiem zawodowym. Potwierdza to ponad 65% nowo wcielonych. Najczęściej jednak wskazywanym powodem wstąpienia do OT, (84% respondentów), jest możliwość rozwoju. Formacja ta oferuje wiele ciekawych szkoleń, przydatnych zarówno w wojsku jak i w życiu cywilnym, np. ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, operatora dronów, czy kierowcy samochodów ciężarowych z uprawnieniami do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Pomimo, że żołnierze WOT reprezentują bardzo różne grupy zawodowe, (są wśród nich kierowcy, nauczyciele, przedsiębiorcy, managerowie wyższego szczebla, studenci, muzycy, kucharze, księgowi, informatycy, handlowcy, inżynierowie, humaniści, analitycy finansowi a także pracownicy biurowi), ponad 60 % z nich planuje rozwijać i podwyższać swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach na instruktorów, podoficerów i oficerów, tj. Sondzie i Agrykoli. Co piąty stołeczny terytorials jest kobietą. Bez względu na to jednak kim są, z jakich środowisk pochodzą i jakiego wyboru dokonają, żołnierze OT zawsze będą gotowi nieść pomoc społeczności lokalnej i obrony jej przed zagrożeniami.Docelowo w 18. Stołecznej Brygadzie OT służyć będzie 3000 terytorialsów, rozlokowanych w 3 batalionach: w Rembertowie, Ursynowie i Borzęcinie Dużym, które powstaną do 2025 r. Nowozaprzysiężeni żołnierze dołączą do formowanego 182. Batalionu Lekkiej Piechoty, który stacjonować będzie na terenie dzielnicy Ursynów w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Kolejna szesnastka zaplanowana jest na 14 października br.

O 18. SBOT

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w marcu 2021r., a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, tzw. urban search and rescue, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju, np. klęskach żywiołowych.

Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych batalionów lekkiej piechoty - 181 blp znajdują się na terenie kompleksu wojskowegow Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na terenie Ursynowa i w Borzęcinie Dużym, w ramach istniejących kompleksów wojskowych.

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Od marca 2024 emerytury i renty w górę

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Tomasz Komenda nie żyje. Tragiczny finał niesprawiedliwości [FOTO]

Historia Tomasza Komendy to dramatyczna opowieść o niesprawiedliwości, która miała swój początek w 2004 roku.

Popularne
Prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2024. Równocześnie kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Warto zauważyć, że zatwierdzony budżet na rok 2024 przewiduje plan dochodów i wydatków państwa.

Protest Wolnych Polaków przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie [FOTO] Warszawa

Manifestacja miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych zmian w Trybunale.