Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Tańcząca legenda wciąga na scenę. Jérôme Bel na festiwalu Ciało/Umysł

2017-06-14

Jérôme Bel udowadnia, że tańczyć może, a co więcej - potrafi - każdy. Światowej sławy choreograf przyjeżdża w lipcu do Warszawy, by wspólnie z mieszkańcami miasta zrealizować specjalne wcielenie „Gali”. Rusza sprzedaż biletów na premierowe spektakle. 

- Pragniemy coraz mocniej i wyraźniej wpisywać fascynującą sztukę tańca współczesnego w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu Ciało/Umysł. Stąd też pomysł zaproszenia do Warszawy Jérôme'a Bela, który wraz z profesjonalistami i amatorami stworzy unikatowy taneczny spektakl. Polska premiera „Gali” planowana jest 11 i 12 lipca na scenie Nowego Teatru w ramach inauguracji festiwalu Ciało/Umysł.

Taniec dla każdego

Francuski tancerz i choreograf, zafascynowany Piną Bausch i Anną Teresą De Keersmaeker, bywa nazywany współczesnym filozofem tańca. Jérôme Bel nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską, jednocześnie bawiąc się oczekiwaniami publiczności wobec spektaklu. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ruchu „non-dance”. - Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. „Gala” to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko go ogląda. To odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak.

Spektakl „Gala” został po raz pierwszy zrealizowany w 2015 roku z mieszkańcami paryskich przedmieść. Od tamtej pory Bel podróżuje po świecie i zaprasza do współpracy ludzi różnych kultur i narodowości. „Gala” powstała już m.in. w Niemczech, Portugalii, Singapurze, Brazylii i Kanadzie. Tym razem to wśród warszawiaków Jérôme Bel odnalazł 20 wykonawców o zróżnicowanym pochodzeniu i wieku. Francuz prezentuje nowatorskie i naturalne podejście do tańca. Łączy na scenie profesjonalistów i amatorów, udowadniając, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną. W swoich realizacjach, przede wszystkim w dotychczasowych edycjach „Gali”, Bel tchnął życie w powiedzenie „tańczyć każdy może” i udowodnił, że każdy to potrafi.

Pogoń za doskonałością

Wiodącym motywem tegorocznej 16. edycji festiwalu jest czas. - Dla współczesnych twórców ekspresja ciała w ruchu okazuje się najbardziej plastycznym zwierciadłem czasu i jego różnych aspektów – mówi Edyta Kozak. W „Gali” Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością, a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej. - Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze
i wyobrażenia
– dodaje dyrektor festiwalu.

Jérôme Bel wystąpi na festiwalu Ciało/Umysł już po raz piąty. W 2001 roku pokazał na nim swój pierwszy spektakl zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem „Jérôme Bel”. Od tego czasu co kilka lat wraca do Polski na festiwal, by prezentować własne perfromanse lub realizować je z polskimi tancerzami. W 2005 roku zaprezentował „Shirtology”, w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu „The Last Performance”. W 2012 roku zrealizował ,,The Show Must Go On”, a w 2013 - "Disabled Theatre".

Bilety na spektakl „Gala” w cenie 30-50 zł są już dostępne w sprzedaży w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego10/16), w sieci eBilet oraz w punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w tym roku prezentuje się w nowej, rozbudowanej formule. Pierwsze wydarzenia już za nami, lipiec przyniesie premierę „Gali” Jérôme'a Bela, natomiast większość spektakli i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów,  planowane są od 29 września do 10 października.

Więcej na www.cialoumysl.pl

ip

fot. Josefina Tommasi/materiały prasowe

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama