Dzieje się - Teatr

Godzina „W” w Kamienicy

2012-07-12 10:31:27 | Warszawa

Teatr Kamienica zaprasza Warszawiaków na obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 16:00. W programie m.in. koncert muzyczny w wykonaniu Emiliana Kamińskiego, uczczenie godziny „W”, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, prezentacja fotografii Eugeniusza Lokajskiego ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Po koncercie zostanie wystawiony spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa.

Przedstawienie „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” zostało uznane przez tygodnik „Polityka”, za jedno z najważniejszych przedstawień sezonu 2009/2010 w Polsce. Potwierdzeniem wartości spektaklu jest również podwójna nominacja do nagród Feliksy Warszawskie. Reżyserem „Pamiętnika...”, jest profesor Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, Jerzy Bielunas, który również zaadaptował dzieło Mirona Białoszewskiego na potrzeby sceny.

Tematem przedstawienia jest tragedia walczącego miasta i  kolejne etapy jego agonii. Utwór ma  formę  wstrząsającej relacji ukazującej koszmar  codziennej egzystencji  setek tysięcy ludzi uwięzionych  w burzonym, płonącym mieście Opowieść o tragedii Warszawy  nabiera metaforycznego znaczenia – zmienia  się  opowieść o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa,  o okrucieństwie współczesnej historii  i cierpieniu niewinnych ludzi. Poszczególne części utworu  układają się w ponadczasową opowieść o nienawiści , wojnie i przemocy, o agresji, aktach terroryzmu , o zastraszeniu, lęku i niepewności ludzi żyjących współcześnie.

„Wybitne walory prozy Mirona Białoszewskiego,  specyficzny tok narracji, urwane wypowiedzi, okaleczone formy zdań,  mnożone sylaby, wyrazy dźwiękonaśladowcze oddają grozę świata, który  „wypadł z normy” – mówi reżyser Jerzy Bielunas.  „Tak samo jak język, którym opowiadana jest historia skazanego na zagładę miasta. A jednocześnie współczesna forma prozy Białoszewskiego,  potoczność języka,  prostota, skrótowość  pozwalają uniknąć patosu tak niebezpiecznego w  utworach poświęconych tragicznym wydarzeniom wojennym” – dodaje.

Oprawę muzyczną spektaklu powierzono wybitnemu kompozytorowi Mateuszowi Pospieszalskiemu. Choreografię ułożył Maciej Florek - tancerz, choreograf, zwycięzca programu „You Can Dance - Po Prostu Tańcz". W spektaklu udział biorą aktorzy młodego pokolenia: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Karina Seweryn, Marta Uszko, Monika Węgiel, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kulda, Sławomir Zapała, Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa, Michał Przybysz.

Premiera spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, miała miejsce w dniu 2 października 2009 roku.

W okresie wakacji w repertuarze Teatru Kamienica „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” jest grany również 31 lipca oraz 2 sierpnia.

Liczba bezpłatnych biletów jest ograniczona, o dostępności biletów decyduje kolejność zgłoszeń do kasy teatru bilety@teatrkamienica.pl; tel.22 624 01 99.

ip

Słowa kluczowe: teatr kamienica warszawa obchody rocznicy powstania warszawskiego 2012
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • GODZINA Wi [0]
    henryk
    2012-07-13 14:49:53
    Godzina "W" A kiedy wybiła godzina "W" i przyszło się o polskość bić cóż że nie było w ręku broni lecz serce chciało z honorem żyć. I poszli walczyć o polski honor o ludzką godność, o wolny dom bo serca były silne i młode choć bomby z nieba waliły jak grom. I zapłonęły krwią barykady, krwią swych obrońców młodzieży kwiat a poświęcenie było duże, a słowa powstanie płynęło w świat. Lecz broni ciągle było mało a wróg uzbrojony po zęby był i pozostała tylko benzyna co czołgi wroga zmieniała w pył. 63 dni krew przelewano, na gruzach miasta matki swej, a drogę walczącym wskazywały krzyże poległych po bombach lej. Z pieśnią na ustach ,,Marsz Mokotowa" wciąż szli do boju na polu chwały lecz wróg się sprężył z potężną siłą i pozostały tylko kanały. Zdeptano godność Ludu Warszawy minęły lata, sny pozostały lecz honor powstańców na zawsze pozostał a w herbie dalej jest Orzeł Biały Henryk Siwakowski
Zobacz także
Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Wrocławski Teatr Lalek
SŁUCHAJ! Rusza nowy cykl czytań sztuk dla dzieci w WTL

Wrocławski Teatr Lalek prezentuje dokonania studentów reżyserii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.