Premiery - Teatr

"Miny polskie" pierwsza premierą Teatru Polskiego w 2018 roku

2018-01-10 12:16:13 | Warszawa

"Miny polskie" to pierwsza premiera tego roku w wykonaniu artystów Teatru Polskiego w Warszawie. Zobaczyć go będzie można od 29 stycznia 2018.

Miny polskieScenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, "Opisie obyczajów..." Jędrzeja Kitowicza, utworach Witolda Gombrowicza: "Dziennikach", "Ferdydurke", "Operetce", "Ślubie" oraz "Mimice" – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

"Miny polskie" są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.

Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z oby tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak Pamiątki Soplicy wg Henryka Rzewuskiego, Trans-Atlantyk wg Gombrowicza czy legendarny Opis obyczajów wg ks. Kitowicza.

ip


fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska / materiały prasowe


Słowa kluczowe: Warszawa, spektakl, teatr, premiera, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sprawiedliwość - Michał Zadara
"Sprawiedliwość" - o zbrodniach, za które nikogo nie ukarano Warszawa

Spektakl w reżyserii Michała Zadary zadebiutuje w marcu w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

SÅ‚ownik PtaszkÃłw Polskich - Doda
Doda w spektaklu "Słownik Ptaszków Polskich" Warszawa

Przedstawienie będzie można zobaczyć w warszawskim Teatrze Imka.

Polecamy
Co dziś znaczy “Król Lear”?
Co dziś znaczy “Król Lear”?

Co się stanie, kiedy przeczytamy „Króla Leara" Szekspira od tyłu? Przekonamy się już 5 czerwca na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Wiarołomni" w Teatrze Rozmaitości
"Wiarołomni" w Teatrze Rozmaitości Warszawa

Jeden z bohaterów - „reżyser Bergman" - pisze scenariusz o rozpadzie małżeństwa.

Ostatnio dodane
Sprawiedliwość - Michał Zadara
"Sprawiedliwość" - o zbrodniach, za które nikogo nie ukarano Warszawa

Spektakl w reżyserii Michała Zadary zadebiutuje w marcu w Teatrze Powszechnym w Warszawie.