Teatr
Edyta Jungowska czyta baśnie Tybetu

Edyta Jungowska czyta baśnie Tybetu

  • 2012-02-20, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Laboratorium Dramatu zaprasza, 20 lutego o godz. 19:00, na spotkanie w cyklu "Zapomniane w baśni". Bajki tybetańskie przeczyta Edyta Jungowska.

Scena Przodownik, ul. Olesińska 21. Wstęp wolny.
„Baśnie, mity i legendy Tybetu”

Tybet – położona na dachu świata kraina mistyków i cudotwórców jest obszarem, w którym mieszają się wpływy buddyzmu i archaicznych religii animistycznych. Mity, baśnie i legendy tybetańskie pełne zjaw, smoków, medytujących mnichów i świętych królów odwołują się do tej najstarszej przeszłości. Podczas spotkania wysłuchamy mitu o demonach leżących na Tybecie i świętych, którzy groźne duchy przemieniali w obrońców ludzi. Po czytaniu komentarz wygłosi religioznawca, filozof i podróżnik dr Marek Kalmus. Spotkanie prowadzi kurator cyklu dr Cezary Żechowski.

"Cykl spotkań „Zapomniane w baśni” poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów.  Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół  wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków,  powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl „Zapomniane w baśni” ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania „Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni  oraz „Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?” Na każde spotkanie złożą sie czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy." /dr Cezary Żechowski/

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.