Teatr
Jerzy Radziwiłowicz czyta Stary Testament

Jerzy Radziwiłowicz czyta Stary Testament

  • 2010-03-15, , godzina 19:00
  • Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Wybitni aktorzy czytają Biblię

„Jerzy Radziwiłowicz w Ogrodzie Księgi”

Teatr Laboratorium Dramatu zaprasza na kolejny wieczór z Biblią. W poniedziałek – 15 marca o godzinie 19.00 – Jerzy Radziwiłowicz przeczyta „Józefa i żonę Putyfara”. Dyskusję poprowadzi Piotr Paziński, redaktor naczelny pisma „Midrasz” i laureat „Paszportu Polityki” za powieść „Pensjonat”. Wstęp wolny.

W roli ekspertów wystąpią Bella Szwarcman-Czarnota, filozof, tłumaczka i felietonistka pisma „Midrasz” oraz dr Zenon Waldemar Dudek – psychiatra i redaktor naczelny pisma „ALBO albo”.

„Dzieje Józefa w Egipcie to – jak chcą niektórzy komentatorzy – opowieść o pierwszym Żydzie-mieszkańcu diaspory. Porwany przez braci i sprzedany jako niewolnik, Józef, dzięki przyrodzonym zdolnościom, wytrwałości, a także sprzyjającym kolejom losu, z pariasa staje się człowiekiem wpływowym i zamożnym, zdolnym wpływać na politykę wielkiego mocarstwa. Pod wpływem wydarzeń zmienia też swoje usposobienie: z małoletniego pyszałka i egoisty staje się dorosłym mężczyzną, zdolnym do stawienia czoła własnej rodzinnej historii i wybaczenia braciom. Żona egipskiego notabla Putyfara, u którego znalazł się młody Józef, to bezimienna bohaterka biblijnej historii. Nie wiemy, co przeżywała wówczas, gdy starała się uwieść młodego niewolnika, i wtedy, kiedy za jej sprawą trafił on do więzienia. Na pewno zmieniła, świadomie bądź nie, jego własne życie, a wraz z nim – losy Żydów. Sama została niemal zapomniana. Czy Biblia potraktowała ją sprawiedliwie?”  - napisał Piotr Paziński

Ogród Księgi to projekt Laboratorium Dramatu, którego tematem jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają na scenie LD wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Do tej pory Biblię w LD czytali m.in.: Mariusz Benoit, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Władysław Kowalski, Andrzej Łapicki, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Radziwiłowicz, Miłogost Reczek i Jerzy Trela. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.
Kuratorem cyklu jest Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta. Od marca 2010 roku w roli moderatora zastępuje go Piotr Paziński.

Laboratorium Dramatu
Olesińska 21 (Warszawa, Mokotów)
 
 
Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.