Teatr
 „Pieśń nad pieśniami” w Laboratorium

„Pieśń nad pieśniami” w Laboratorium

  • 2011-02-21, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy w poniedziałek - 21 lutego o godzinie 19:00 – na kolejne spotkanie w Ogrodzie Księgi. Tym razem przeczytamy „Pieśń nad pieśniami”. Wstęp wolny

Dyskusję, w której wezmą udział Piotr Paziński i dr. Zenon Dudek, poprowadzi prof. Paweł Śpiewak.

„Pieśń nad pieśniami oznacza, że jest to Pieśń najwspanialsza. Najznakomitsi rabini, mędrcy i poeci uważali i uważają też Pieśń  za najświętszą.  Rabin Akiwa żyjący na przełomie I i II w. pisał, cały wszechświat nie jest wart dnia, gdy to Pieśń nad Pieśniami została dana Izraelowi. Jedni czytają ją jako poemat miłosny, inni jako wielką metaforę, ktej przedmiotem jest miłość Boga do Izraela. Napisał ją, wedle tradycji religijnej, kr Salomon. Uchodzi za jego dzieło młodości, Księga Przysł powstała w wieku dojrzałym, na starość stworzył Księgę Koheleta. Religijni mędrcy dodają: ta Pieśń powstała w dniu ukończenia budowy Świątyni. Dopełniała dzieło łącząc w jedną całość wyższe i niższe światy. Był to dzień radości i uniesienia, a Pieśń nad Pieśniami jest tego wyrazem. (Filologowie twierdzą jednak, że Księga pochodzi z III wieku przed wspną erą). Dla wspłczesnych jest to liryczny poemat o zmysłowej miłości kobiety i mężczyzny. Inni od wieków widzieli w niej przedstawienie miłości do Boga opisanej w zmysłowych obrazach. Uważali Pieśń nad Pieśniami za dzieło mistyczne, a nawet za jedną z ksiąg mądrościowych”. / Paweł Śpiewak/

Ogród Księgi” to projekt Laboratorium Dramatu, którego tematem jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają na scenie LD wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.