Teatr
Z Tadeuszem Kowalikiem o realnych utopiach

Z Tadeuszem Kowalikiem o realnych utopiach

  • 2008-02-24, , godzina 15:00
  • wolny
  • Teatr Rozmaitości, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy na piąty odczyt z cyklu "Rozmowy o realnych utopiach" - naszym gościem będzie ekonomista i działacz społeczny Tadeusz Kowalik, prowadzenie Maciej Gdula, członek zespołu "Krytyki Politycznej".

Tadeusz Kowalik (ur. 1926) - ekonomista i działacz społeczny. Specjalizuje się w analizie porównawczej systemów ekonomicznych.

W latach 1963-92 pracownik naukowy Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN oraz od 1993 Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, od 1997 także w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, prorektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Profesor nauk humanistycznych i ekonomii, wykładał na uniwersytetach w Toronto, Oksfordzie, New School of Social Research w Nowym Jorku. Opublikował m.in. książki: Spory o ustrój społeczno-ekonomiczny w Polsce (1980), Nierówni i równiejsi. Sprawiedliwość dystrybucyjna czasu transformacji polskiej (2002, współautor i redaktor), Systemy gospodarcze: efekty i defekty reform i zmian ustrojowych (2006).

Do 1968 roku w PZPR. Od końca lat 60. aktywny uczestnik opozycji demokratycznej, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 roku. W czasach transformacji konsekwentny krytyk polskiego modelu reform. W swoich tekstach i działalności udowadnia, że możliwy jest bardziej sprawiedliwy system społeczno-ekonomiczny.


Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.