Inne
Honoris causa - profesorowie Grubich i Jasiński

Honoris causa - profesorowie Grubich i Jasiński

  • 2007-05-22, , godzina 12:00
  • Uni­wer­sy­tet Muzyczny Fry­de­ryka Cho­pina, Warszawa
  • Zobacz profil >>

Opis

22 maja o godz. 12.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina odbędzie się uroczystość nadanania tytułu honoris causa dwóm profesorom: p. Andrzejowi Jasińskiemu i p. Joachimowi Grubichowi.


 Andrzej Jasiński urodził się Częstochowie w 1936 roku, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie Stefanii Borkowskiej. W 1959 ukończył z wyróżnieniem studia w PWSM w Katowicach w klasie prof. Władysławy Markiewiczówny. W 1960 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „M. Canals” w Barcelonie. W latach 1960-61 uzupełniał studia w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro.W 1961 wystąpił z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchi’ego, co było początkiem szerszej działalności estradowej. Oprócz występów w kraju kilkakrotnie odbywał podróże koncertowe po krajach byłego ZSRR, występował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, grał w Niemczech, Urugwaju, Brazylii, Japonii. Z orkiestrami WOSPRiTV i Orkiestrą Radiową w Warszawie dokonał kilku nagrań archiwalnych, współpracował z prof. Józefem Stomplem wykonując koncerty na dwa fortepiany Bacha i Mozarta, z kwintetem dętym NOSPR-u (kwintety fortepianowe Mozarta i Beethovena). Sześciokrotnie występował na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
 
 
W 1962 rozpoczął w PWSM w Katowicach pracę pedagogiczną, która stała się jego wiodącą specjalnością. W latach 1973-96 i 2003-05 pełnił funkcję kierownika Katedry Fortepianu. W latach 1979-82 dodatkowo prowadził klasę fortepianu w uczelni muzycznej w Sztutgarcie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in.: K. Zimerman, J. Domańska, J. Sterczyński, K. Jabłoński, M. Lisak, Z. Raubo, R. Łuszczewski, B. Bilińska.
 
Brał udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów m.in. im.: Królowej Elżbiety Belgijskiej, P. Czajkowskiego, Van Cliburna, F. Busoniego, F. Chopina - w latach 2000 i 2005 był przewodniczącym jury. Od wielu lat jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W Polsce jest zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, prowadzenia kursów pianistycznych i wygłaszania wykładów w szkolnictwie muzycznym wszystkich szczebli. Prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie od 20 lat w Letniej Akademii Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu. W kwietniu 2006 roku pełnił funkcję promotora-laudatora w postępowaniu nadającym K. Zimermanowi tytuł doktora honoris causa AM w Katowicach, uczelni, która tym zaszczytnym tytułem uhonorowała prof. A. Jasińskiego w grudniu 2006 roku.

Prof. A. Jasiński jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Śląskiego Konkursu Pianistycznego dla uczniów średnich szkół muzycznych, którego siódma edycja odbyła się w Zabrzu w tym roku. W uznaniu osiągnięć artystycznych i pedagogicznych prof. A. Jasiński został odznaczony m.in. złotym medalem „Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim OOP.


 Joachim Grubich – urodził się 16 stycznia 1935 roku w Chełmnie. Debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Oliwie w 1960 roku. Jest laureatem konkursów organowych w Grazu/Seckau (1960), I. nagrody oraz nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Dawnej w Łodzi (1961). W 1962 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Koncertował w 25 krajach Europy, a także na Gran Canaria, w Turcji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, na Syberii, w Kanadzie, USA i w Meksyku. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Garden Grove (Los Angeles), w katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego), Konserwatorium i Filharmonii w Moskwie, Filharmonii w St. Petersburgu... Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i za granicą, m.in.: RAI di Torino, RAI di Napoli, Filharmonii Drezdeńskiej, Radia i Filharmonii w Bukareszcie, Oakland University w Detroit.
 
Nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych w kraju i za granicą - WDR, SFB, SWF, BR, NDR, MDR, Suisse Romande, Schweizer Rundfunk, BBC Birmingham, Radio Kopenhaga, Radio Helsinki, RAI, Radio Sztokholm, Radio Bukareszt. Występował w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i w USA.
 
Jego dorobek fonograficzny obejmuje 25 płyt (LP.CD) wydanych przez EMI Elec-trola, Harmonia Mundi, Aulos, Teldec, DUX, Polskie Nagrania, Veriton, Acte Préalable, Studio S Production. W 1971 roku otrzymał nagrodę „Złota Muza" Polskich Nagrań, a w 2005 - „Fryderyka 2004" za CD „Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej”.
 
Uczestniczył jako juror w konkursach organowych w: Avila, Berlinie, Budapeszcie, Gelsenkirchen, Genewie. Kitzbuehl, Lahti, Linzu, Lubece, Mona chium (ARD), Norymberdze, Paisley, Paryżu/Chartres, Pradze, Saint-Maurice, Rzymie, Speyer. Prowadził kursy mistrzowskie w: Bad Homburgu, Kristiansand, Lahti, Merseburgu, Sorø, Zurychu oraz w Kamieniu Pomorskim. Występował także z odczytami na temat polskiej sztuki organowej w Brukseli, Cambridge, Erlangen, Helsinkach, Lahti, Lubece, Norymberdze, Stuttgarcie i w Sztokholmie.
 
Jest profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasy organów w Akademiach Muzycznych w Warszawie (od 1970 r.) i w Krakowie (od 1964 r.). Przez szereg lat pełnił funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był również gościnnie profesorem studium podyplomowego w Seulu (1994/95).