Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Festiwal teatru familijnego KORCZAK DZISIAJ

Kiedy2023-10-19
Do kiedy2023-10-28
Gdzie
Festiwal teatru familijnego KORCZAK DZISIAJ

ASSITEJ Polska ogłasza program 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ pod hasłem przewodnim „Rodzinność”.

Trzynaście spektakli repertuarowych dla dzieci i młodzieży z Polski, pełne artystycznej pasji, dwie czeskie produkcje i polska premiera czytania sztuki szwedzkiej autorki Rebecci Örtman zawładnie scenami warszawskich teatrów i instytucji kultury w dniach 19-28 października 2023.

RODZINA 2.0

Hasłem przewodnim 27. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest „Rodzinność". W obliczu trudnych czasów, takich jak wojna w Ukrainie, pandemia, kryzysy migracyjne, ekonomiczne   i zdrowia psychicznego ważne jest podkreślenie znaczenie rodziny, budowania relacji i wzmacniania więzi społecznych. Ideą KORCZAK DZISIAJ w 2023 jest przekazanie młodej publiczności, że nie są sami.

Rodzinność oznacza troskę o relacje i bezpieczne wspólnoty. To również zadanie i wspólna odpowiedzialność za przyszłość młodych i najmłodszych. Spektakle podczas festiwalu będą opowiadać o potrzebie relacji, różnych modelach rodzin i problemach samotności w rodzinie. Przez pryzmat teatru przyjrzymy się także odczuwanej w rodzinach inności i zastanowimy się nad takimi fundamentami budowania relacji jak akceptacja, współdziałanie, szanowanie praw i respektowanie granic.- zaznacza dyrektorka artystyczna Dorota Kowalkowska.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu będzie można poznać różne rodzaje teatru familijnego zarówno  spektakle skierowane do dzieci i dorosłych, jak i performanse rodzinne tworzone przez kilka pokoleń występujących na jednej scenie. 

Wśród polskich przedstawień publiczność znajdzie: nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych m.in. spektakl o pochwale codzienności i zwykłym życiu „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Lalka (26 października o 11:00 i 17:30) i realizacji Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka o dziecięcych emocjach  „Piotruś Pan”  w reż. Anny Ilczuk (28 października o 11:00); adaptacje popularnej literatury dla dzieci i młodzieży, jedna na podstawie bestsellerowej powieści Clementine Beauvais „Pasztety do boju!” w reż. Magdaleny Miklasz z Teatru Komedia (27 października o 11:00), a druga piękna opowieść Gro Dahle i Svein Nyhus „Włosy mamy” w reż. Tomasza Maśląkowskiego z Teatru Maska z Rzeszowa (25 października o 18:00); nową dramaturgię m.in. interaktywne zdarzenie teatralne „Trolle” w reż. Justyny Sobczyk z Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 (26 października o 11:00, 27 października o 18:00), „Urodziny w Nigdylandii…” w reż. Agi Błaszczak z Teatru Banialuka w Bielsku- Białej (23 października o 11:00 i 18:00), opowieść o rodzinie zwyczajnej i nadzwyczajnej „Głośniej się nie da?” w reż. Michała Buszewicza z Wrocławskiego Teatru Lalek (24 października o 10:00), nachalna promocja weganizmu na podstawie książek Marty Dymek „Wyspa Jadłonomia” w reż. Macieja Podstawnego ze STUDIO teatrgalerii (24 października o 12:00); teatr partycypacyjny młodzieży, która o rzeczywistości chce mówić własnym głosem  w spektaklu „2030” w reż. Michała Buszewicza z TR Warszawa (24 października o 12:00 i 19:00) i spektakl „Wszystko w głowie” w reż. Julii Szmyt zrealizowany wraz z osobami z niepełnosprawnością wzroku z Teatru Guliwer (25 października o 9.30 i 11:00).

Silną częścią tegorocznego Festiwalu są propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii. W warszawskich teatrach zobaczymy: spektakl czerpiący inspirację ze splotu dzikości przyrody i człowieka „InstynkTY” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Teatru Polskiego Tańca (21 października o 15:00 i 16:30), najnowszą produkcję niezależnego kolektywu Holobiont „Mój ogon i ja” (28 października o 11:00 i 16:00) oraz familijny eksperyment choreograficzny Anny Wańtuch i performujących rodzin „Rośnie i rośnie, i…” z Centrum Sztuki Dziecka (21 i 22 października o 11:00).

Po obejrzanych spektaklach pedagożka teatru Dorota Ogrodzka poprowadzi cykl spotkań Klub Dobrej Rozmowy z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych.

Ponadto w programie: ilustratorka i graficzka Zosia Frankowska poprowadzi warsztaty rysownicze dla rodzin „Stary/Malutki” w Muzeum Karykatury, które jest organizatorem trwającej do 29 października wystawy „Butenko dla dużych i małych” (22 października o 12:00); wystawa „Gwiezdne Dzieci” w Teatrze Guliwer stworzona w procesie działań warsztatowych wraz z grupą osób neuroróżnorodnych w konsultacji z dziećmi i osobami dorosłymi w spektrum autyzmu (21, 22, 24, 25, 26 października) oraz finał projektu „STARtGIRLS 2”, warsztatów teatralnych skierowanych do nastoletnich dziewczyn, pochodzących z Ukrainy, Białorusi i Polski zaproszonych przez performerkę i pedagożkę teatru - Sviatlanę Haidalionak w Ośrodku Kultury Ochoty OKO (28 października o 12:00).

FOKUS NA CZECHY

Międzynarodowa odsłona Festiwalu w tym roku poświęcona jest Czechom. Z kraju o bogatej tradycji teatru familijnego, przyjadą aż trzy przedstawienia. KORCZAK DZISIAJ otworzy „Boom vol. 2” w wykonaniu młodych artystów z Cirk La Putyka oraz Kijowskiej Akademii Cyrkowo-Teatralnej (19 października o 19:00, 20 października o 11:00). Następnie zobaczymy spektakl teatru formy z minimalną ilością słów „Szczurołap” w reż. Patricka Simsa z Divadlo Radost (20 i 21 października o 18:00). Dopełnieniem prezentacji spektakli będzie panel o czeskim teatrze dla młodej publiczności, zatytułowany FOCUS: CZECHY. Kuratorką czeskiego modułu Festiwalu jest Joanna Zdrada. FOCUS będzie miał formę jednodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli różnych nurtów teatru instytucjonalnego i alternatywnego z Czech, którzy wykorzystują w swojej pracy zróżnicowane modele działań teatralnych, animacyjnych, edukacyjnych i włączających. 

SZWEDZKI AKCENT NA ZAKOŃCZENIE

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie niespodzianek ze Szwecji. W Korczakianum spotkanie „Stulecie dziecka? 123 lata później” z Margaretą Aspan, sztokholmską badaczką dzieciństwa z Martą Rakoczy i Anną Czernowpoświęcone pedagogice Ellen Key   i Janusza Korczaka. Natomiast pierwsze polskie czytanie sztuki „Kamień w brzuchu” szwedzkiej dramatopisarki Rebecci Örtman w reż. Klaudii Hartung-Wójciak zakończy Festiwal w tym roku i jest jednocześnie zapowiedzią międzynarodowego partnera edycji w 2024 roku (28 października o 18:00). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Never violence” przygotowana przez Svenska Institutet oraz rozmowa z autorką i reżyserką poprowadzona przez kuratorkę szwedzkich wydarzeń, Dominikę Górecką i dyrektorkę Festiwalu, Dorotę Kowalkowską.

Festiwal przyzna trzy nagrody (Grand Prix Festiwalu – Nagroda im. Janusza Korczaka,  Nagrodę im. Stefani Wilczyńskiej, Nagrodę Machulskich) oraz trzy Wyróżnienia. Nagrody zostaną przyznane przez dwa grona jurorskie: Jury Młodych, w skład którego wejdą osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru oraz Jury Dorosłych: Paulina Dobosz (PL/CZE), Piotr Morawski (PL) i Karola Štěpánová (CZE). Oficjalne wyniki poznamy 28 października 2023 na uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.

27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ

edycja Rodzinność”

19-28 października 2023

https://korczak-festival.pl/Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama