Polska - Świat nauki

Sensacyjne odkrycie konspiracyjnych dokumentów

2009-03-02 11:32:40 | Warszawa

 W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zostały odkryte dokumenty dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego. To jeden z największych odnalezionych po 1989 r. zbiorów źródeł dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945. Dokumenty zostały odkryte przez pracowników Katedry Konserwacji Drewna Zabytkowego na Wydziale Technologii Drewna SGGW.

Uroczystość przekazania dokumentów archiwalnych Narodowych Sił Zbrojnych odbędzie się w Muzeum SGGW 3 marca (we wtorek) o godzinie 12.00, przy ul. Nowoursynowskiej 161 w Warszawie. Ze względów konserwatorskich dokumenty będzie można oglądać tylko w dniu uroczystości.
 
Dokumenty znajdowały się w skrytkach umieszczonych w drewnianej szafie biurowej, należącej obecnie do zbiorów Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Odkrycie umożliwił demontaż konstrukcji mebla podczas prac konserwatorskich. Drewniana szafa biurowa o wysokości nieco ponad 1.50 m, zamykana z przodu żaluzją, należała w okresie okupacji do wyposażenia gabinetu profesora Franciszka Staffa (1885 - 1966, brata poety Leopolda Staffa), specjalisty w dziedzinie ichtiobiologii, rektora SGGW w latach 1944 - 1947. Po przeprowadzce Uczelni z historycznej siedziby przy ulicy Rakowieckiej do nowego kampusu znajdującego się na Ursynowie, wyposażenie gabinetu znalazło się na Wydziale Nauk o Zwierzętach. W 2006 roku zostało przekazane do zbiorów tworzącego się Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Szafa, jak wynika z zachowanego w odnalezionej dokumentacji rachunku, została zakupiona w Warszawie dnia 29 kwietnia 1944 r. Można przypuszczać, iż zakupienie jej pod koniec kwietnia 1944 r. było podyktowane przemyślaną decyzją umieszczenia w niej schowka. Podobnie, złożenie w niej archiwum należy wiązać ze zmianą w dniach 22 i 23 kwietnia 1944 r. na stanowisku Komendanta Głównego NSZ. Funkcję tę objął wówczas ppłk. Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski, wcześniej m.in. Komendant Podokręgu Mazowsze Północ ZWZ.

Szafę zakupiono dla firmy Zieliński przy ul. Królewskiej 33 w składzie mebli W. Stokowski i S-ka przy ul. Królewskiej 6. Mebel posiadał dwie skrytki. Pierwszą zlokalizowaną u podstawy, w przestrzeni przeznaczonej do zasuwania drewnianej żaluzji. Drugą umieszczono w zwieńczeniu szafy.

Na podstawie analizy dokumentacji można powiedzieć, że jest to główna część archiwum Dowództwa NSZ z lat 1942-1944. W sumie zbiór liczy ponad 4500 stron, z czego 2425 stron samych dokumentów. Pozostała reszta to prasa, ulotki, broszury i opracowania.

Najstarsze dokumenty pochodzą z 1.I.1942 r. i 15.XII.1942 r., zaś najmłodszy z poranka 1 sierpnia 1944 r., kiedy to ukryto archiwum.

Wśród dokumentacji zachował się bogaty zestaw archiwaliów dotyczących akcji scaleniowej NSZ i AK oraz związanych z tym podziałów w szeregach NSZ - korespondencja z dowództw, sprawy konfliktów pomiędzy oddziałami NSZ i AK w terenie. Zachowały się również zeszyty kasowe z pokwitowaniami, spisami wpłat, rachunkami i dowodami wypłat.

Duży segment dokumentacji jest poświęcony rozpracowaniu działalności Komunistów. Są wśród nich: opracowania, notatki informacyjne dotyczące rozpracowania ugrupowań komunistycznych - PPR, wykaz ilościowy komunistów w poszczególnych powiatach przygotowany przez wywiad NSZ - 1.XI.1943 r.; sprawozdanie na temat komuny z powiatu miechowskiego.

Wśród dokumentów możemy wymienić nie tylko wytworzone przez NSZ i AK, ale również inne struktury i organizacje konspiracyjne oraz polityczne, ugrupowania narodowe, a także podległe im formacje: Rady Jedności Narodowej; Krajowej Reprezentacji Politycznej; Stronnictwa Narodowego; Organizacji „Polska Niepodległa"; Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej z okresu II-VI.1944 r.; Obozu Narodowo-Radykalnego; Komitetu Odsieczy Lwowa - biuletyny, korespondencja i odezwy; KG Narodowej Organizacji Wojskowej; OW Związku Jaszczurczego; Obozu Narodowego.

Ukrywanie dokumentów w czasie wojny, Powstania, jak i później było przyjętą procedurą pracy konspiracyjnej. Często sytuacja i działania wojenne wymuszały nagłe ukrywanie dokumentacji. Większość ze skrytek została opróżniona po wojnie na skutek działań organów MBP, a także przez samych żołnierzy podziemia. Wiele dokumentów nieświadomie zniszczono.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w różnego rodzaju skrytkach odnalazło się szereg ważnych zbiorów archiwalnych Polskiego Państwa Podziemnego. Większość z nich trafiła do AAN.

ip
fot. sxc

Słowa kluczowe: sggw odkycie dokumenty konspirancyjne ak państwo podziemne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Czym jest dokładnie najwyÅźszy tytuł naukowy?
Jak zostać profesorem?

Czym jest dokładnie najwyższy tytuł naukowy?

Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.