Polska - Świat nauki

Wehikułem czasu do początków cywilizacji

2008-11-17 11:22:41 | Warszawa

„Jak to działa?", czyli wystawa przybliżająca funkcjonowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC odbywa się w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Uruchomiony 10. września akcelerator hadronów jest największym eksperymentem naukowym i jednocześnie największą maszyną na świecie. Ta potężna instalacja, znajdująca się w podziemnym tunelu o długości 27 km, umiejscowiona jest na granicy Francji i Szwajcarii.

Akcelerator powstał, aby można było badać zjawiska, które zachodziły u początków istnienia Wszechświata. Przyspieszane, a następnie zderzane w nim cząstki mają odtworzyć panujące wtedy zagęszczenie materii i energii. W miniaturowej skali oczywiście, pozwolą naukowcom przenieść się w czasie o ponad 13 mld lat.

Wbrew obawom, że akcelerator może stwarzać zagrożenie dla istnienia Ziemi, eksperymenty przeprowadzane w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia: - „Takie zjawiska zachodzą codziennie w górnych warstwach atmosfery. Cząstki promieniowania kosmicznego, które tam się zderzają, mają właśnie taką energię, jaką można uzyskać w LHC. Niestety nie możemy tam dostarczyć naszych detektorów i obserwować tych zjawisk. Dlatego buduje się akceleratory" - mówi prof. Jan Pluta z Politechniki Warszawskiej.

Wystawa odbywająca się na Politechnice ma przybliżyć działanie Zderzacza. I choć eksperymenty takie jak w CERN możliwe nie będą, naukowcy pomogą przeprowadzić inne doświadczenia, oraz wytłumaczą, jak funkcjonują poszczególne elementy akceleratora. Będzie można również poznać działanie specjalnych detektorów, służących do obserwowania symulacji w Zderzaczu.

Wystawa otwarta będzie w dwa weekendy: 15.-16. i 22.-23. listopada. W dniach 17.-21. listopada naukowcy szczególnie zapraszają nauczycieli i uczniów: - Dzieci potrafią zadawać najtrudniejsze pytania naukowcom. Takie, na które często nie ma jeszcze odpowiedzi. To wspaniała publiczność i wielkie wyzwanie nawet dla najwybitniejszych- twierdzi prof. Magdalena Fikus, zastępce dyrektora Festiwalu.

Anna Nawój / pap.pl i lhc.edu.pl

Słowa kluczowe: LHC, fizyka, wehikuł, rozwój technologiczny, festiwal nauki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

praca po studiach prawniczych
Prawo daje wiele możliwości. Dowiedz się, kim możesz zostać po studiach prawniczych Warszawa

Szukasz perspektywicznego kierunku studiów - takiego, po którym będziesz mieć wiele możliwości zawodowych? Jednym z nich jest prawo.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.