Dzieje się - Teatr

Przegląd Laboratorium Dramatu

2009-07-08 09:53:44 | Warszawa
 Przegląd Laboratorium Dramatu to witryna wystawowa sceny przy Olesińskiej 21. Na jego program składają się spektakle z repertuaru teatru. W ciągu dwóch tygodni - od 18 lipca do 2 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć dziewięć przedstawień - wśród nich „Malambo”, „Tiramisu” i „Gardenię”. Po spektaklach odbędą się dyskusje z twórcami.

Przegląd to zaproszenie do rozmowy o rzeczywistości, widzianej oczami współczesnych dramaturgów. Spektakle LD opowiadają o Polsce ostatnich lat z perspektywy uczestników i outsiderów wyścigu szczurów, podejmują ważne tematy społeczne (antysemityzm, alkoholizm, sytuacja kobiet), ale też drwią z życia miłosnego trzydziestolatków, jak w ostatniej premierze „Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś” Michała Walczaka.

W spektaklach wyreżyserowanych przez Aldonę Figurę, Piotra Jędrzejasa, Redbada Klynstrę, Annę Smolar i Ondreja Spi¹aka zobaczymy wielu wybitnych aktorów, między innymi: Ewę Dałkowską, Dorotę Landowską, Izabelę Dąbrowską, Agnieszkę Warchulską,  Stanisława Brudnego, Zdzisława Wardejna, Mariusza Saniternika i Leona Charewicza.

Termin Przeglądu został wybrany nieprzypadkowo. Laboratorium zaprasza na swoje spektakle w środku lata, gdy sceny, które nie zrobiły sobie przerwy można policzyć na palcach jednej ręki. Organizatorzy już po raz drugi starają się zakłócić sen teatralnej Warszawy i zerwać z tradycją letniej posuchy na scenach repertuarowych. Doświadczenia zeszłorocznego Przeglądu LD pokazują, że publiczność bardzo chętnie odwiedza teatr również poza sezonem.
 
III Przegląd Laboratorium Dramatu ma drugi tytuł – „Figura Fest”, ponieważ w jego trakcie będzie można zobaczyć cztery spektakle przygotowane przez reżyserkę Aldonę Figurę, która jest jedną z najciekawszych polskich reżyserek. Własny charakter pisma idzie u niej w parze z wiernością wobec tekstu dramatu. Aldona doskonale czuje laboratoryjną metodę ”open source”, czyli wspólnej pracy dramaturga, reżysera i aktorów nad ostatecznym kształtem dramatu w trakcie prób. Każde przedstawienie traktuje jako rozmowę z widzem na tematy istotne. W spektaklach „Absynt”, „Tiramisu” i „Gardenia” zajmuje się sytuacją polskiej kobiety, w „Przylgnięciu” mierzy się z trudnymi relacjami polsko-polskimi na tematy żydowskie.

Przegląd to również rodzaj teatralnego przewodnika po historii Laboratorium Dramatu. Zobaczymy tu spektakl, który powstał na początku działalności LD w Teatrze Narodowym („111” Tomasza Mana), przedstawienie z czasów bezdomności, gdy teatr wystawiał gościnnie w Studio Buffo („Tiramisu” Joanny Owsianko) i spektakle zrealizowane w dzisiejszej siedzibie przy Olesińskiej 21, jak „Absynt” Magdy Fertacz, czy „Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego. 

JJ/ip
Słowa kluczowe: Przegląd Laboratorium Dramatu, Laboratorium Dramatu, Malambo, Tiramisu, teatr Warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
ZrÃłb sobie teatr
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza do zabawy online "Zrób sobie teatr"

We własnych domach też możecie mieć teatr!

Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.