Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Anty-glamour po polsku. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej Cukier Stanik dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją tanich chińskich biustonoszy. Don Kiszoci młodego kapitalizmu zetrą się z siłami Zła, czyli Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony Babą Kapo.

Cukier Stanik w sposób prześmiewczy i przejmujący podejmuje ważne tematy społecznie i egzystencjalne. Opowieść o rodzinie Cukierów mówi również o wypieraniu rzeczy oryginalnych przez produkcję masową i o znikaniu z miejskiego krajobrazu nowego zagrożonego gatunku –- małych warsztatów rzemieślniczych.

Sztuka została wyróżniona przez Kapitułę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Zyta Rudzka o sztuce “Cukier Stanik”:
Lubię pisać o ludziach nie rozwalcowanych korporacjami, nie przyciętych trendami. To taki anty-glamour po polsku. Bohaterowie sztuki to jakby żołnierze, którzy ciągle walczą, kombinują, trzymają się ich małe cwaniactwa, nie oddają życia walkowerem. Ich życie jest właściwie zapisem walki, ale widzianej antyheroicznie. Poprzez rewers realnej przemocy: komizm, groteskę, codzienne krzątactwo, pozorną zwykłość. I nagle w małym gadaniu ma szanse ujawnić się coś ważnego.

Dawid Cukier to krawiec, który rzuca wyzwanie światu chińskich tekstyliów. Don Kiszot młodego kapitalizmu. Postać śmieszna, a zarazem głęboko tragiczna. Mierzy się z ekonomią wolnorynkową, ale zmaga się również z przeznaczeniem. Staje do walki nierównej, być może z góry skazanej na porażkę i to właśnie jest dla mnie najbardziej interesujące. Jego pracownia staników ma za sobą lata świetlności, ale nieoczekiwanie to zapomniane przez klientki miejsce staje się miejscem schronienia i budowania autentycznej wspólnoty. Chyba właśnie dzięki takim małym wspólnotom przetrwa świat. To się zresztą odradza, taki styl życia koncentrujący się na lokalności, orientowaniu się na najbliższy krąg ludzi. Chciałam napisać o końcu świata rzemieślników, o ustępowaniu rzeczy trwałych pod naporem tandetnej i masowej bylejakości. Wychodzi na to, że ta sztuka jest lewacka, choć nie miałam takiego założenia przy pisaniu.

Piszę nie tyle o problemach kapitalizmu po polsku, ile o życiu na cmentarzysku po komunie, jakby na polu ekshumacji. Interesuje mnie moment, kiedy niespodziewanie nostalgia za przeszłością ujawnia okrucieństwo tamtych czasów.

Gabriel Gietzky o sztuce "Cukier Stanik":
Cukier Stanik to sztuka, która ma ciepła aurę, melancholię i poetyckość, nieczęstą w dramacie współczesnym. Nie ma tu obrażania się na rzeczywistość. Bohaterom dramatu nie powiodło się w nowej kapitalistycznej rzeczywistości, ale z pewnością nie są nieudacznikami. To ludzie bardzo wrażliwi, którzy nie mieszczą się w ogólnych ramach, nie są stereotypowi i trendy. Nie marzą o tym, o czym marzy większość społeczeństwa. Ich pragnienia są elementarne i duchowe zarazem. Ci bohaterowie, balansujący na granicy przeżycia, są znacznie bardziej szczęśliwi niż większość z nas, bo oni nie pozwolili sobie narzucić pragnień nie do spełnienia. Z tymi bohaterami może nie zamienilibyśmy się na życia, ale bardzo chętnie byśmy się zaprzyjaźnili i zaprosili do domu. Można się od nich uczyć sztuki życia. Po latach nieumiejętności odnalezienia się w życiu, zrzucają stare skóry jak wąż - właśnie dzięki spotkaniu w tym towarzystwie. To tak jak wypracować sobie duchowością szansę na nowe życie, otrzymać je i wykorzystać.

„Cukier Stanik” jest dramatem niezwykle zabawnym, ale humor nie jest tu ornamentem, tylko sposobem powiedzenia czegoś na serio. 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Cukier Stanik (Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Maria Kanigowska Maria Kanigowska Scenografia
Gabriel Gietzky Gabriel Gietzky Reżyser

Obsada spektaklu

Janusz Rafał Nowicki Janusz Rafał Nowicki Dawid Cukier
Stanisław Brudny Stanisław Brudny Opiekun Łajki
Anna Moskal Anna Moskal Baba Kapo
Anna Kadulska Anna Kadulska Ślepa
Robert Koszucki Robert Koszucki Uliczny

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Cukier Stanik.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Cukier Stanik (Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Cukier Stanik (Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Cukier Stanik (Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Cukier Stanik (Teatr Dramatyczny Scena Przodownik, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Cravate Club
"Cravate Club" premierowo na otwarcie sezonu 2020/2021 w Teatrze Polonia i Och-Teatrze

W obsadzie Wojciech Malajkat (także reżyser) i Marcin Stępniak.

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.