Spektakle, przedstawienia
ostatniasztuka0158154019c433471d8744da067b0ee198.jpg

Ostatnia sztuka Autor sztuki: Bugusław Schaeffer

Ocena:

Opis spektaklu

Od lat oczekiwany powrót wybitnego artysty, kompozytora i dramatopisarza - Bogusława Schaeffera do źródeł jego zainteresowań scenicznych. Pasjonująca – rodem z teatru absurdu – historia będąca swoistym alter ego Bogusława Schaeffera uwikłanego w relację autor-aktor. Może być odczytywana z jednej strony jako podsumowanie twórczości dramatopisarskiej Schaeffera, z drugiej zaś jako studium skomplikowanego procesu powstawania dzieła scenicznego.
To także refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora i rolą dramatopisarza. Napisana niezwykle wartko, z typowym dla mistrzów takich jak Schaeffer językiem, jest prawdziwą literacką ucztą.

Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru (Próby, Scenariusz dla trzech aktorów), zaś formalnie do Kwartetu dla czterech aktorów. Tekst, właśnie jak w Kwartecie, ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób.

Po raz kolejny Schaeffer wraca do swojej koncepcji „aktora instrumentalnego”, traktując go jako instrument, na którym sam aktor ma grać. Poszukując nowych rozwiązań formalno-estetycznych Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich.

Ostatnia sztuka Schaeffera jest rodzajem podsumowania, rozliczenia artysty z szeroko rozumianą kulturą. Sam Schaeffer w didaskaliach Ostatniej sztuki pisze: „Ta, aktualnie ostatnia sztuka, kontrastuje z poprzednimi w wielu punktach. Składa się jakby z dwu sztuk – różnych, ale odpowiednio zestrojonych. W całości jest najważniejszy upadek kultury.”

W Ostatniej sztuce zawarte jest credo artystyczne Schaeffera.

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Ostatnia sztuka (Teatr Powszechny, Warszawa).

Ostatnia sztuka (3)

Ostatnia sztuka  - Zdjęcie nr 1
Ostatnia sztuka  - Zdjęcie nr 2
Ostatnia sztuka  - Zdjęcie nr 3

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Ostatnia sztuka (Teatr Powszechny, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Ostatnia sztuka.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Ostatnia sztuka (Teatr Powszechny, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Ostatnia sztuka (Teatr Powszechny, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Ostatnia sztuka (Teatr Powszechny, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

Niepodległość słoikÃłw
Spektakl "Niepodległość słoików" premierowo w Teatrze WARSawy Warszawa

Stand-up Rafała Rutkowskiego ze specjalnym udziałem lalek.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.