Dzieje się - Teatr

CBA da szansę młodym twórcom

2008-12-12 14:49:00 | Warszawa

 W warszawskim Centralnym Basenie Artystycznym rusza projekt „Przymierzalnia", który ma umożliwić debiut młodym twórcom. Zaprezentowane zostaną  przede wszystkim spektakle powstające w przestrzeniach CBA, z rzadka gotowe dzieła artystyczne przygotowane poza naszą siedzibą.

Główną przesłanką do powstania projektu „Przymierzalnia 08", w Centralnym Basenie Artystycznym stała się olbrzymia ilość propozycji, jakie nadchodziły i wciąż nadchodzą od młodych twórców do CBA.

Są to głównie absolwenci szkół artystycznych, którzy często podejmują ryzyko tworzenia niezależnej grupy teatralnej lub decydują się na pojedynczy projekt artystyczny, szukając przestrzeni rozwoju poza instytucjami. Wspólną cechą wszystkich tych propozycji jest niezwykła energia i potencjał twórczy.

- Chcemy umożliwić debiut młodym twórcom. Pragniemy ich wspierać, prezentować twórczość w warunkach profesjonalnej sceny - mówi Marta Muszyńska z CBA.

Na deskach Centralnego Basenu Artystycznego zobaczymy:

„Psychozy naszej codziennej 4:48" z inspiracji. „4:48 Psychosis" Sarah Kane. Treść spektaklu pozastawia dużą płynność fabularną. Nie jest jasno powiedziane gdzie zaczyna się szpital i kończy życie, gdzie swój początek ma szaleństwo a koniec normalność. Spektakl stworzony przez inicjatywę twórczą TERAZ POLIŻ. Pierwsza wersja spektaklu była ich przedstawieniem dyplomowym, granym w maju 2008 na warszawskiej Pradze. Obecna wersja stworzona została specjalnie na potrzeby projektu „Przymierzalnia 08" w Centralnym Basenie Artystycznym.

Spektakl będzie można obejrzeć: 14, 15, 16 i 17 XII o godz. 20:00
Reżyseria: Ula Kijak
Obsada: inicjatywa twórcza TERAZ POLIŻ, czyli Edyta Okorska, Dominika Strojek, Kamila Worobiej, Dorota Glac

„Prawo McGoverna" jest pierwszym  - poważnym -  dramatem napisanym przez Zbigniewa Hołdysa z myślą o profesjonalnym teatrze - został napisany specjalnie dla Niewinnych Chłopców - „...to historia o tym, że za krzywdzenie kogoś trzeba zapłacić. Zawsze, któregoś dnia pojawia się życiowy komornik, który za to kasuje".
Trzymające w napięciu przedstawienie w stylu najlepszych amerykańskich dramatów teatralnych. Debiutujący Teatr Niewinni Chłopcy gra tak, jak powiedział jeden z krytyków: „z ładunkiem semtexu przyklejonym do czoła każdego widza"...

Spektakl będzie można obejrzeć: 13 i 14 grudnia 2008, g. 19.00,
Autor: Zbigniew Hołdys
Reżyseria: Piotr Łazarkiewicz
Teatr Niewinni Chłopcy:
Tytus Hołdys - jako Sykstus Wagner, Kamil Dąbrowski - jako Zawodowiec (Szef Grupy Antyterrorystów), Tomasz Solich - jako adwokat McGovern, i inni.
Bilety w cenie: 20 i 30 zł

"V'nyl" to opowieść o singlach, o budowaniu nowej tożsamości w społeczeństwie opartym o tradycyjne  wartości. Zmiksowane, przegrywane i posklejane kawałki muzyczne stają się metaforą skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Okazuje się, że budowana nowa jakość funkcjonowania „w pojedynkę", składa się tak naprawdę z tradycyjnych zachowań i potrzeb. Wyzbycie się rodziny, wiary w Boga, wiary w miłość powoduje, że pytania o te wartości są jednak wciąż żywe. Kreacja, najnowsze trendy w muzyce i sztuce stają się wyznacznikiem przynależności do grupy społecznej, która oprócz młodości i pieniędzy, posiada również fascynacje twórcze.

Reżyseria: Tomasz Gawron
Asystent reżysera Anna Maria Buczek
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka: Anna Zaradny
Obsada: Michał Ziembicki, Katarzyna Kreczmer, Anna Gorajek, Bogusław Kaczmarczyk
Projekt wspierany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach działań Warszawa Stolica Kultury 2016.
Spektakl będzie można obejrzeć: 27, 28, 29, 30 XII o godz. 18:00
Bilety w cenie: 20, 30 zł

"Skrawki" to spektakl o obsesjach i namiętnościach, w którym tekst Szekspira w klasycznym tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego stanowi punkt wyjścia do snucia współczesnej refleksji o miłości, która może budować i niszczyć. To spektakl opowiedziany za pomocą masek, aktorów i gry z przestrzenią i dźwiękiem.
     
"Skrawki" to kolejne w dorobku Kompanii Doomsday przedstawienie, w którym klasyczny tekst służy budowaniu nowoczesnego teatru ożywionej formy.

Skrawki
wg Otella Williama Szekspira
w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego
oraz tekstów własnych.
Reżyseria Marcin Bartnikowski
Scenografia Marcin Bikowski
Kostiumy Maria Żynel
Muzyka Anna Świętochowska
Spektakl będzie można zobaczyć:
28.12.2008 o godz. 20:00 - premiera
29-30.12.2008 o godz. 20:00 - spektakle
Bilety w cenie: 20 i 30 zł

MAS

Słowa kluczowe: przymierzalnia centralny basen artystyczny prawo mvgoverna vnyl skrawki Psychozy naszej codziennej 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Strefy kontaktu 2021 laureaci
Rozstrzygnięto 4. Konkurs Dramaturgiczny "Strefy kontaktu"

28 lutego 2021 roku poznaliśmy laureatów, których sztuki zadebiutują na scenie WTW.

Pustka. Pustynia. Nic.
Spektakl "Pustka. Pustynia. Nic." rusza w trasę po Polsce

Wrocławski Teatr Pantomimy ruszy w objazd w ramach programu Teatr Polska.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.