Dzieje się - Teatr

Forum Przyszłości Kultury 2023 - program i rejestracja

2023-05-08 09:19:58 | Warszawa

Pod hasłem „Praktyki nadziei” już w weekend 26, 27 i 28 maja 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Forum Przyszłości Kultury organizowanego cyklicznie od lat w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Forum wypełnią dyskusje, debaty, spotkania z aktywistkami i aktywistami, ludźmi kultury i naukowcami, a także wydarzenia artystyczne. Szczegółowy program oraz rejestracja uczestnictwa na stronie internetowej: www.forumprzyszloscikultury.pl.

Praktyki nadziei
Tegoroczne Forum Przyszłości Kultury w szczególny sposób poświęcone będzie dziedzictwu Europy Środkowej i Wschodniej oraz nowemu projektowi kulturowemu dla naszego regionu. Trzydniowe wydarzenie zainauguruje wykład specjalny Kateryny Babkiny, wybitnej ukraińskiej pisarki, poetki i dziennikarki, autorki m.in. powieści „Sonia”, laureatki literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz nagrody czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej za zbiór opowiadań „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”.

W programie wydarzenia i rozmowy m.in. o: czytelnictwie i edukacji, pozarządowej sferze organizacji kultury, międzynarodowych ruchach feministycznych, kryzysie humanitarnym na granicach Unii Europejskiej i budowaniu nowej żelaznej kurtyny, a także cyberbezpieczeństwie, instytucjach kultury, aktywizmie ukraińskich artystek i artystów walczących na wojnie oraz polityce kulturalnej i „kulturze terapii”, czyli zagadnieniu zdrowia psychicznego w kontekście działań społecznych i artystycznych.

Zespół programowy Forum Przyszłości Kultury tworzą: Karolina Kapralska, Zuzanna Karcz, prof. Iwona Kurz, Paweł Łysak, Natalia Sielewicz, Sebastian Słowiński, Igor Stokfiszewski i dr Paweł Sztarbowski. Współpraca programowa: dr hab. Agata Adamiecka-Sitek, Edwin Bendyk, Sebastian Cichocki i Janina Świerżewska.

Wojna w Ukrainie, trzy lata pandemii, rosnące tendencje autorytarne w wielu krajach, niestabilna sytuacja ekonomiczna i kolejne kryzysy. A jednocześnie przykłady niezwykłej solidarności, ruchy protestów, niezgoda na autorytarne zapędy władzy, tożsamościowe przemiany oraz oddolne działania społeczne przynoszące duże zmiany. Tak wygląda krajobraz społeczny i polityczny Europy w 2023 r. Sytuacja ta jest wyzwaniem dla Polski i wszystkich państw regionu, ale też wywołuje nadzieję: zmusza do przemyślenia i przepracowania polityk tożsamości, pamięci, opowiadanych o sobie i przeciwko sobie narracji.

Jak na te zmiany odpowiada kultura? Jaki powinien być nowy projekt kulturalny dla Europy Środkowo-Wschodniej – możliwa nowa mapa wyobraźni?

W trakcie Forum Przyszłości Kultury 2023 chcemy przyjrzeć się społeczeństwom naszego regionu, badać nowe formy solidarnego, wspólnotowego działania obywateli, ich praktyki oporu wobec autorytaryzmów i populizmów, procesy formowania się nowych narracji dotyczących przyszłego kształtu polityki społecznej, kultury i ekonomii. Chcemy też badać, jaką rolę w tych procesach mogą odegrać instytucje kultury.

Wojna w Ukrainie redefiniuje postrzeganie naszej części Europy. Ta Europa odradza się tutaj – w duchu solidarności, feministycznej troski oraz wiary we wspólnotę i demokrację. Ta Europa choruje tutaj, jak w wielu innych państwach, borykających się z populizmem, nowym życiem faszyzmu i niewiarą w Unię. Nie wolno nam czekać na zakończenie kryzysów, musimy potraktować je jako dzwonek alarmowy, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami. Powinniśmy więc zacząć kreować nową kulturową wizję Europy Środkowo-Wschodniej. Wizję kultury tego regionu autonomiczną od kultury rosyjskiej i egzotyzujących wizji narzucanych przez Europę Zachodnią. Kulturę, która czerpiąc siłę z nadziei może zmieniać rzeczywistość.

Forum Przyszłości Kultury organizowane przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 r. to przestrzeń rozmów o znaczeniu i perspektywach rozwoju kultury. Forum promuje postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, troskę i poszanowanie praw mniejszości. Łączy osoby związane ze sztuką, nauką i aktywizmem oraz skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, czasem utopijnych wizji kulturowych.

PROGRAM – kalendarium
PIĄTEK, 26 MAJA 2023

➤ 17:30 – Wykład inauguracyjny Kateryny Babkiny.

➤ 18:15 – 19:45 – debata „Przyszłość przeszłości. Opowiedzieć Europę Środkową na nowo”.
Uczestniczki i uczestnicy: Kateryna Babkina, prof. Przemysław Czapliński, Simona ©krabec, prof. Jan Sowa.
Prowadzenie: prof. Iwona Kurz.

➤ 20:00 – 21:30 – „Tęsknica”, spektakl w reż. Pameli Leończyk.
Pokaz z napisami w j. angielskim.


SOBOTA, 27 MAJA 2023

➤ 12:00 – 13:30 – debata „Ukraina mówi: Na gruzach imperium”.
Uczestniczki i uczestnicy: prof. Jarosław Hrycak, prof. Wira Ageeva, Wlada Ralko.
Prowadzenie: Edwin Bendyk.
Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Batorego.

➤ 12:30 – 14:00 – dyskusja „Gdzie tworzy się kultura? Sektor NGO w Europie Środkowej i Wschodniej”.
Uczestniczki i uczestnicy: Izabela Jasińska, Lesia Kulchynska, Katarina Pavić, Tereza Stejskalová.
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski.

➤ 14:00 – 15:30 – debata „Sztuka na służbie i oddolny aktywizm w Ukrainie”.
Uczestniczki i uczestnicy: Alona Karavai, Sashko Protyah, kolektyw Livyj Bereh i inni.
Prowadzenie: Taras Gembik.
Wydarzenie współorganizowane z Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”.

➤ 14:30 – 16:00 – debata „Nowa żelazna kurtyna?”.
Uczestniczki i uczestnicy: Maria Hlavajova, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Madina Tlostanova.
Prowadzenie: dr Paweł Sztarbowski.

➤ 15:00 – 18:00 – Migrart.waw.pl – wydarzenia towarzyszące.
Prowadzenie: Katsia Ramanchyk, Lena Kantsevich.
Migrart.waw.pl to pierwsza platforma internetowa prezentująca sylwetki oraz prace twórców i twórczyń migranckich mieszkających w Warszawie.

➤ 16:30 – 18:00 – dyskusja „Siostry outsiderki. Międzynarodowa solidarność i feminizm”.
Uczestniczki i uczestnicy: Negar Nejad (Irańskie Stowarzyszenie Wspierania Rewolucji Narodowej), Kacia Rumiantseva (Razam Berlin), Lela Tsiskarishvili (The Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims), Val Voshchevska (podcast Ukrainian Spaces).
Prowadzenie: prof. Ewa Majewska i Natalia Sielewicz.

➤ 17:00 – 18:30 – debata „Twierdza Europa. O rządzeniu strachem”.
Uczestniczki i uczestnicy: Marta Górczyńska, prof. Inga Iwasiów, dr Marta Jaroszewicz, prof. Piotr Laskowski, dr Hanna Machińska.
Prowadzenie: Sebastian Słowiński i Katarzyna Czarnota.

➤ 20:00 – 22:30 – „Melodramat”, spektakl w reż. Anny Smolar.
Pokaz z napisami w j. angielskim.


NIEDZIELA, 28 MAJA 2023

➤ 12:00 – 15:00 – „Ach, ta dzisiejsza (czytająca) młodzież…” – literacka gra terenowa, rozmowy o książkach, targi czytelnicze.
Uczestniczki i uczestnicy: Maciej Marcisz, Babcia Eli (@not.my.high), Antoni Matusiak (Antek Czyta).
Prowadzenie: Zuzanna Karcz, Justyna Suchecka.

➤ 12:30 – 14:00 – dyskusja „Instytucje kultury – nowe wyzwania”.
Uczestniczki i uczestnicy: Anastasia Haishenets, Goran Injac, Pedro Penim, Kristina Savickienė, Joanna Mytkowska.
Prowadzenie: dr Paweł Sztarbowski.

➤ 13:00 – 14:30 – prezentacje pt. „Cyberwojna: przemoc i czas”.
Uczestniczki i uczestnicy: Oleksii Kuchanskii, Oleksii Radynski, Mykola Ridnyi, Alexandra Tryanova.
Prowadzenie: Natalia Sielewicz.

➤ 14:45 – 16:15 – panel dyskusyjny „Patoposłuszeństwo. Szkoła, uczniowie i przemoc”.
Uczestniczki i uczestnicy: Alina Czyżewska, Aneta Korycińska, Kacper Nowicki, Grzegorz Święch, Magdalena Rigamonti.
Prowadzenie: Zuzanna Karcz.

➤ 16:45 – 19:45 [przerwa: 18:00 – 18:15] – okrągły stół pt. „Kultura kontratakuje”.
Uczestniczki i uczestnicy: Beata Chmiel, Agata Diduszko-Zyglewska, Alina Gałązka, dr hab. Maciej Gdula, Katarzyna Górna, Katarzyna Kulińska, Joanna Mucha.
Prowadzenie: prof. Iwona Kurz i Igor Stokfiszewski.

➤ 17:00 – 18:30 – dyskusja „Kultura terapii”.
Uczestniczki i uczestnicy: Katarzyna Minkowska, prof. Magdalena Środa i inni.
Prowadzenie: Sebastian Słowiński.

➤ 20:00 – 21:30 – „Tęsknica”, spektakl w reż. Pameli Leończyk.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Warszawa, Teatr Powszechny, Praktyki nadziei, 26-28 maja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław 2021

Już niebawem odbędzie się jubileuszowa edycja MFF Dialog we Wrocławiu. Czego możemy się spodziewać?

Kroniki zarazy
Serial internetowy "Kroniki Zarazy" zaprezentuje etapy lockdownu

To 9-odcinkowy serial na podstawie "Dzienników z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.