Dzieje się - Teatr

III Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich

2013-06-28 08:59:45 | Warszawa

W okresie wakacyjnym, gdy większość teatrów instytucjonalnych wstrzymuje swoją działalność, w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium rozkwitnie niezależna twórczość studencka. Już po raz trzeci w drugi weekend lipca odbędzie się tam Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich, podczas którego czołowe teatry akademickie z całej Polski będą rywalizować o nagrodę dla najlepszego spektaklu.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich to próba uchwycenia szerszego zjawiska, jakim jest teatr niezawodowy. Amatorstwo jego twórców nie powinno kojarzyć się z brakiem umiejętności, ale z bezinteresownym zamiłowaniem do teatru, któremu poświęcają czas wolny od zajęć akademickich – mówi szef festiwalu Piotr Kulczycki. – Pragniemy, aby świeżość, ambicja i talent młodych twórców miały szansę objawić się szerszej publiczności w profesjonalnych warunkach technicznych i organizacyjnych.  Dla warszawskiej publiczności będzie to natomiast wyjątkowa okazja, aby przez trzy dni oglądać uznane teatry akademickie zarówno lokalne, jak i działające w innych częściach Polski. Wśród uczestników konkursu znalazł się m.in. lubelski Teatr ITP z własną interpretacją „Czarownic z Salem” czy zwycięzca zeszłorocznej edycji OFTS – Teatr Ecce Homo z Kielc, który zaprezentuje swoją najnowszą premierę „Sukkuba” na motywach „Solaris” Stanisława Lema.

Oprócz występów grup walczących o nagrody czeka nas wiele innych atrakcji. Zobaczymy dwa spektakle pozakonkursowe: ,,Sędziów” Wyspiańskiego w interpretacji Teatru Wolandejskiego oraz „Zwierzenia bezrobotnego aktora”, monodram Marcina Zarzecznego. Na scenie III OFTS zagości również teatr improwizowany – w niedzielny wieczór, aby podgrzać atmosferę przed ogłoszeniem wyników, warszawskie Impy i lubelska Grupa Teatralna Odskocznia stoczą ze sobą zażarty impro-pojedynek. Pojawi się też akcent muzyczny – w dniu otwierającym Festiwal zaśpiewa kobiecy chór rozrywkowy Souladies.

Nie zabraknie też czasu na dyskusję na temat teatru studenckiego. Naszym zamierzeniem jest kształtowanie społecznej świadomości o teatrze studenckim i niezawodowym w ogóle. Dlatego każdej edycji Festiwalu towarzyszy refleksja o tym specyficznym zjawisku i jego miejscu w polskim życiu kulturalnym, ujmowana w haśle przewodnim – mówi Jakub Niżniowski, jeden z organizatorów, przedstawiciel Samorządu Studenckiego Akademii Teatralnej. W tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy postanowili dotrzeć do źródeł twórczości studenckiej. – Dzięki drugiej edycji OFTS poznaliśmy powody funkcjonowania teatrów studenckich. Tym razem chcemy przybliżyć widzom najgłębsze korzenie, dzięki którym może powstać dzieło teatralne – dodaje Niżniowski. Młodzi twórcy opowiedzą więc, które sprawy najbardziej ich inspirują i na jakie tematy pragną zabierać głos ze sceny.

Wstęp na wszystkie festiwalowe spektakle jest bezpłatny – wystarczy zarezerwować wejściówki pod adresem: rezerwacja@ofts.pl.

ip

Słowa kluczowe: Warszawa III Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

WTP Paulina JÃłźwin
Wrocławski Teatr Pantomimy: zobacz "Kłopoty z muchami" Pauliny Jóźwin [WIDEO]

Prezentujemy nowy odcinek projektu Akcja: EDUKACJA 3.0.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.