Dzieje się - Teatr

Iwan Wyrypajew pracuje w Warszawie

2009-10-02 10:55:35 | Warszawa

 Iwan Wyrypajew, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów (m.in. „Tlen", „Księga Rodzaju 2") i reżyserów (filmy „Euforia" i „Tlen") pracuje w Warszawie. W Teatrze Na Woli realizuje własny tekst „Lipiec", który polska publiczność usłyszy po raz pierwszy. Wcześniej zrealizowany był m.in. w Rosji (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Nowaja Drama") i w Niemczech (Nagroda dla najlepszego dramaturga).

Krytycy pisali o „Lipcu", że to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich początku XXI wieku, samego Wyrypajewa określając mianem współczesnego Dostojewskiego.

„Lipiec" to spektakl dramatyczny, w którym aktorka Karolina Gruszka, grająca wcześniej główną rolę w filmie Wyrypajewa „Tlen", mierzy się z przerażającym, a jednak nie przestającym uwodzić poetyckim i metaforycznym tekstem. Granica pomiędzy okrucieństwem a pięknem jest omal niewidoczna.

Swoim spektaklem Iwan Wyrypajew chce wskazać widzowi światło, jakie bije nawet z najtragiczniejszych historii. Idąc za filozofią prawosławia, a zwłaszcza za myślą ojca Pawła Floreńskiego, rozstrzelanego przez NKWD, autora głośnej książki „Ikonostas" Iwan Wyrypajew prowadzi bohatera sztuki tak, by odnalazł dom Boga „za czarnym lasem, a nie za piękną łąką". Bohater „Lipca" jest jak zagubiona dusza, która odnajduje samą siebie i znajduje w sobie więcej, niż samą siebie.  Z piekła wznosi się do świata aniołów. Nie jest bez znaczenia, że Wyrypajew zaczął pisać tekst „Lipca" tuż po zakończeniu pracy nad filmem „Euforia".
Premierowe wykonanie „Lipca" w Teatrze Na Woli 9 października, jednak pierwsze spektakle już kilka dni przed premierą. Reżyser będzie obecny na każdym spektaklu prowokując widzów do rozmowy.

Jak każda praca Wyrypajewa i ta powstaje w pełnej tajemnicy. Reżyser zabronił ujawniania treści spektaklu i kulis jego powstawania przed premierą.

Premiera 9 października 2009 r.
Spektakle przedpremierwe 6-8 października 2009 r

ip

Fot. Jan Smaga/Teatr na Woli

Słowa kluczowe: lipiec premiera teatr na woli warszawa karolina gruszka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Upadłe anioły - spektakl
Teatr Polonia i Och-Teatr w Warszawie wznawiają działalność Warszawa

Spektakle będą grane w nowym reżimie sanitarnym.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.