Premiery - Teatr

''Księżniczka Czardasza'' w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

2018-04-10 12:28:26 | Warszawa

Operetka od lat pozostawała w cieniu warszawskiej sceny teatralnej. Pora przywrócić gatunek do łask – „Księżniczka Czardasza”, sztandarowe dzieło operetki wiedeńskiej, już 12 maja 2018 wejdzie do repertuaru Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Reinterpretacji sztuki Imre Kálmána podejmuje się Michał Znaniecki, wybitny reżyser operowy.

Mazowiecki Teatr Muzyczny

„Księżniczka Czardasza” – duch operetki wiedeńskiej

„Księżniczka Czardasza” to typowe dzieło II okresu operetki wiedeńskiej, która na początku XX wieku została zdominowana przez grono twórców zagranicznych. Autor sztuki, Imre Kálmán, był z pochodzenia Węgrem, dlatego też „Księżniczka” przesycona jest klimatem węgierskich melodii. Zarazem jednak operetka zachowuje znamiona klasycznego gatunku – charakterystyczny rys życia miejskiego w epoce przedwojennej. Wiedeń tamtych lat uwodzi tajemniczą atmosferą, z jednej strony dość rozwiązłą, z drugiej – głęboko romantyczną.

Miłość artystki czardasza Sylvii Varescu i młodego arystokraty księcia Edwina pozostaje jedną z najbardziej wzruszających historii teatru muzycznego. Słynne dzieło stanowi zarazem wyzwanie dla każdego, kto pragnie odtworzyć je na dzisiejszej scenie. „Księżniczka Czardasza” to nie tylko bogactwo rytmów i kombinacji choreograficznych, ale także kunsztowna gra uczuć i złożony kontekst kulturowy. Możemy spodziewać się, że nowa premiera w reżyserii Michała Znanieckiego będzie wyjątkowym wydarzeniem sezonu.

„Księżniczka Czardasza” na warszawskiej scenie

Michał Znaniecki odebrał podstawowe wykształcenie na warszawskiej PWST, by następnie podjąć studia na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco oraz u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. W wieku 24 lat zadebiutował w mediolańskiej La Scali jako najmłodszy reżyser w historii teatru. Od połowy lat 90. reżyserował w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce. Jego sztuki do dzisiaj cieszą się ogromnym uznaniem wśród polskiej i zagranicznej publiczności.

Reżysera wesprze grono doświadczonych i utalentowanych artystów. W głównych rolach zobaczymy wielokrotnie nagradzaną sopranistkę Marcelinę Beucher oraz znakomitego tenora operowego Huberta Stolarskiego. Ponadto w obsadzie znaleźli się inni znani soliści - Andrzej Precigs, Aleksandra Hofman, Wioletta Białk, Mikołaj Adamczak, Dariusz Niebudek, Tomasz Gęsikowski i Andrzej Wiśniewski. Za oprawę muzyczną, scenografię oraz choreografię taneczną odpowiadają profesjonaliści w każdej z wymienionych dziedzin. Twórcy spektaklu z pewnością staną na wysokości zadania.

Przewidziana na 12 maja premiera „Księżniczki Czardasza” to powrót operetki z przytupem. Kto wie – być może Mazowiecki Teatr Muzyczny na nowo rozbudzi entuzjazm widzów, którzy zapomnieli już o artystach pokroju Imre Kálmána. Bez wątpienia są na to duże szanse!

MP/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: operetka, Warszawa, Imre Kálmán, premiera, teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

Fantazja polska
"Fantazja polska" premierowo w Teatrze Ateneum Warszawa

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą!

Akompaniator
Premiera "Akompaniatora" na scenie Teatru WARSawy Warszawa

Aktorski popis Edyty Olszówki i Piotra Polka w warszawskim teatrze.

Polecamy
"I move you" premierowo w Studio Buffo
"I move you" premierowo w Studio Buffo Warszawa

Od 21 października „taneczny majstersztyk“ na deskach jednego z najlepszych polskich teatrów muzycznych.

"Szwindel" - premiera Teatru Kamienica
"Szwindel" - premiera Teatru Kamienica Warszawa

"Szwindel. Piosenki kabaretu międzywojnia" to spektakl muzyczny, którego podstawę stanowią piosenki niemieckiego kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Ostatnio dodane
Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

Fantazja polska
"Fantazja polska" premierowo w Teatrze Ateneum Warszawa

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą!

Konkurs Ziaja