Premiery - Teatr

''Księżniczka Czardasza'' w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

2018-04-10 12:28:26 | Warszawa

Operetka od lat pozostawała w cieniu warszawskiej sceny teatralnej. Pora przywrócić gatunek do łask – „Księżniczka Czardasza”, sztandarowe dzieło operetki wiedeńskiej, już 12 maja 2018 wejdzie do repertuaru Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Reinterpretacji sztuki Imre Kálmána podejmuje się Michał Znaniecki, wybitny reżyser operowy.

Mazowiecki Teatr Muzyczny

„Księżniczka Czardasza” – duch operetki wiedeńskiej

„Księżniczka Czardasza” to typowe dzieło II okresu operetki wiedeńskiej, która na początku XX wieku została zdominowana przez grono twórców zagranicznych. Autor sztuki, Imre Kálmán, był z pochodzenia Węgrem, dlatego też „Księżniczka” przesycona jest klimatem węgierskich melodii. Zarazem jednak operetka zachowuje znamiona klasycznego gatunku – charakterystyczny rys życia miejskiego w epoce przedwojennej. Wiedeń tamtych lat uwodzi tajemniczą atmosferą, z jednej strony dość rozwiązłą, z drugiej – głęboko romantyczną.

Miłość artystki czardasza Sylvii Varescu i młodego arystokraty księcia Edwina pozostaje jedną z najbardziej wzruszających historii teatru muzycznego. Słynne dzieło stanowi zarazem wyzwanie dla każdego, kto pragnie odtworzyć je na dzisiejszej scenie. „Księżniczka Czardasza” to nie tylko bogactwo rytmów i kombinacji choreograficznych, ale także kunsztowna gra uczuć i złożony kontekst kulturowy. Możemy spodziewać się, że nowa premiera w reżyserii Michała Znanieckiego będzie wyjątkowym wydarzeniem sezonu.

„Księżniczka Czardasza” na warszawskiej scenie

Michał Znaniecki odebrał podstawowe wykształcenie na warszawskiej PWST, by następnie podjąć studia na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco oraz u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. W wieku 24 lat zadebiutował w mediolańskiej La Scali jako najmłodszy reżyser w historii teatru. Od połowy lat 90. reżyserował w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce. Jego sztuki do dzisiaj cieszą się ogromnym uznaniem wśród polskiej i zagranicznej publiczności.

Reżysera wesprze grono doświadczonych i utalentowanych artystów. W głównych rolach zobaczymy wielokrotnie nagradzaną sopranistkę Marcelinę Beucher oraz znakomitego tenora operowego Huberta Stolarskiego. Ponadto w obsadzie znaleźli się inni znani soliści - Andrzej Precigs, Aleksandra Hofman, Wioletta Białk, Mikołaj Adamczak, Dariusz Niebudek, Tomasz Gęsikowski i Andrzej Wiśniewski. Za oprawę muzyczną, scenografię oraz choreografię taneczną odpowiadają profesjonaliści w każdej z wymienionych dziedzin. Twórcy spektaklu z pewnością staną na wysokości zadania.

Przewidziana na 12 maja premiera „Księżniczki Czardasza” to powrót operetki z przytupem. Kto wie – być może Mazowiecki Teatr Muzyczny na nowo rozbudzi entuzjazm widzów, którzy zapomnieli już o artystach pokroju Imre Kálmána. Bez wątpienia są na to duże szanse!

MP/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: operetka, Warszawa, Imre Kálmán, premiera, teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. C. Piwowarski
Za nami uroczysta premiera spektaklu "Dwie pary do pary" Warszawa

Spektakl odbył się 18 czerwca 2018 w warszawskim Teatrze Capitol.

Spektakl "1984" premierowo w Teatrze Powszechnym Warszawa

Zobacz zdjęcia z nowego spektaklu!

Spamalot
Nadlatuje "Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal" Śródmiejskiego Teatru Muzycznego Warszawa

To jedna z największych pod względem rozmachu produkcja teatru, w której zobaczymy m.in. rekonstrukcję średniowiecznego zamku.

Polecamy
"Mapa" w Teatrze Collegium Nobilium
"Mapa" w Teatrze Collegium Nobilium Warszawa

Dwoje aktorów wprowadza publiczność w żartobliwą i intensywną pracę teatralną, której celem jest znalezienie kilku punktów wspólnych w – z pozoru rozbitym – współczesnym świecie.

Spektakl muzyczny „Łojdyrydy” niebawem w Skwerze
Spektakl muzyczny „Łojdyrydy” niebawem w Skwerze Warszawa

O Teatrze Pijana Sypialnia zrobiło się głośno dzięki akcji „Teatr na leżakach”. Nie bez powodu mówi się o nich „teatr warszawski”. W widowisku muzycznym „Łojdyrydy”, którego premiera odbędzie się 15 lutego w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu wystąpi aż dwudziestu pięciu artystów - aktorów i muzyków w spektaklu opartym o muzykę i tańce ludowe.

Ostatnio dodane
fot. C. Piwowarski
Za nami uroczysta premiera spektaklu "Dwie pary do pary" Warszawa

Spektakl odbył się 18 czerwca 2018 w warszawskim Teatrze Capitol.

Spektakl "1984" premierowo w Teatrze Powszechnym Warszawa

Zobacz zdjęcia z nowego spektaklu!

Kupony i kody rabatowe