Dzieje się - Teatr

Najbliższy tydzień w IT

2007-04-23 13:57:34 | Warszawa
 
W najbliższym czasie w Instytucie Teatralnym:
 

23.04.2007 poniedziałek, 19.00

ROZMOWY NA PARTERZE

„Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera zaliczono do najważniejszych dramatów XX wieku. Po nowojorskiej prapremierze w 1993 roku krytycy pisali, że to egzorcyzm odprawionynad amerykańską mitologią narodową. Jak ta „gejowska fantazja na motywachnarodowych", którą w TR Warszawa wystawił Krzysztof Warlikowski działa w dzisiejszej Polsce, 14 lat po amerykańskiej premierze? Na ile Ameryka Ronalda Reagana, epoki AIDS i rodzącego się neokonserwatyzmu przypomina dzisiejszą Polskę?

W dyskusji wokół przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego udział zapowiedzieli:

- Tomasz Basiuk (amerykanista)

- Marek Beylin (publicysta "Gazety Wyborczej")

- Agnieszka Graff (amerykanistka)

- Piotr Gruszczyński (kierownik dramaturgiczny TR Warszawa)

- Jacek Poniedziałek (aktor, tłumacz)

Prowadzenie: Roman Pawłowski („Gazeta Wyborcza")

O „Aniołach w Ameryce" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego:

Warlikowski znakomicie wyważył proporcje pomiędzy spektaklem osobistym, intymnym, a spektaklem zaangażowanym, w nienachalny sposób zmuszającym do rozmowy o tym, na co choruje nasze społeczeństwo. Anna R. Burzyńska, „Tygodnik Powszechny"

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego przyjęty został z wstrzemięźliwym uznaniem i bezspecjalnych emocji. Czyżby z wielkiej chmury spadł mały deszcz? Czyżby tematyka homoseksualna została już mniej więcej oswojona przez "opinię publiczną"? Bartosz Żurawiecki, „Replika"

Co mnie, widza, mogą obchodzić jakieś dewiacyjne romanse i zdrady homoseksualistów wśrodowisku żydowskim z udziałem małżeńskiej pary mormońskiej w Nowym Jorku. Temida Stankiewicz-Podhorecka, „Nasz Dziennik"


24.04.2007 wtorek, 17.00

TEATRA POLSKIE – HISTORIE

Wykład prof. Dariusza Kosińskiego połączony z promocjąjego najnowszej książki POLSKI TEATR PRZEMIANY, która ukazała się niedawno nakładem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w ramach serii „Ścieżka teatru i kultury" (red.Monika Blige i Grzegorz Ziółkowski, Wrocław 2007). Autor sytuuje idee teatru i praktyki twórcze Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Osterwy i Limanowskiego oraz Grotowskiego we wspólnej dziedzinie, którą nazywa „polskim teatrem przemiany". W następujący sposób opisuje wyróżnionąprzez siebie tradycję: „Sądzę, że za żywotnością «polskiego teatru przemiany» stoi[…] niezwykle ścisłe połączenie sztuki i religii, sprawiające, że działalność «artystyczna» staje się tu rodzajem praktyki duchowej, a «duchowość» przejawia sięprzede wszystkim w działaniu i dążeniu do doświadczenia numinotycznego. «Duchowe» i«artystyczne» tworzą dynamiczną równowagę, wzajemnie przekształcając się w taki sposób, że mówienie o religii jest nieporozumieniem, a mówienie tylko o sztuce pomniejszającym zawężeniem".

Polski teatr przemiany

● Adam Mickiewicz – od Dziadów do czynienia poezji.

● Juliusz Słowacki i Stanisław Wyspiański – w labiryncie niepewności.

● Reduta – pierwsze laboratorium teatru polskiego.

● Jerzy Grotowski – Akcja spełniona.

Dariusz Kosiński – ur. 1966, profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmował się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku. Od kilku lat koncentruje się na badaniach nadswoistością polskiej tradycji performatywnej i teatralnej. Stale współpracuje jako krytyk, recenzent i eseista z „Didaskaliami" i „Dialogiem". Jest kierownikiemprojektu KBN: "Polskie piśmiennictwo na ziemiach polskich XIX wieku", autorem iwspółautorem kilku publikacji popularyzatorskich., autorem książek: "Słownik postaci dramatycznych", "Sceny z życia dramatu", "Sztuka aktorska w polskim piśmiennictwieteatralnym XIX", współautorem: "Słownik wiedzy o teatrze", "Czechow 100 latpóźniej".


25.04.2007 środa, 19.00

NIEODROBIONE LEKCJE

Ciało i Teatralność, wykład 7, prowadzi Paweł Mościcki

Jean-Luc Nancy – Dotykanie świata

„Ciało jest miejscem, przez które sens umyka sam sobie"- napisał kiedyś Jean-Luc Nancy. Nie jest to jednak niefrasobliwy aforyzm, lecz sformułowanie, za którymstoi jedna z najbardziej fascynujących przygód filozoficznych naszych czasów.Filozofia Nancy'ego jest od początku do końca filozofią ciała, a raczej ciał,które odnoszą się do siebie nawzajem, dotykają siebie i świata. W trakcie wykładu będziemy obserwować różne sposoby wspomnianego „umykania" ze świata sensu i jednoznaczności – taniec, nagość, dotyk, ciało jako pismo, wreszcie teatr jako wielka ekspozycja ciał.

Jean-Luc Nancy (ur. 1940) – francuski filozof, profesor Uniwersytetu w Strasburgu. Jeden z przedstawicieli dekonstrukcji, uczeń Jacquesa Derridy. Opublikował ponad 30książek filozoficznych. Jego twórczość to z jednej strony nowatorskie odczytaniaklasyków filozofii (Kant, Hegel, Heidegger), z drugiej własna, oryginalna filozofia. Nancy jest także autorem wielu książek o sztuce, tekstów do katalogów wystaw, pracpisanych wspólnie z innymi autorami. Do najważniejszych jego książek należą: Lacommunauté désouvrée (1986), Corpus (1992), Le sens du monde (1993), Etre singulier pluriel (1996), Au fond des image (2003).
Słowa kluczowe: instytut teatralny, rozmowy na parterze, taetra polskie, nieodrobione lekcje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.