Dzieje się - Teatr

Niepowtarzalne premiery i wiele wydarzeń na Festiwalu Cialo/Umysl

2017-09-06 11:09:03 | Warszawa

Tegoroczna edycja jednego z najważniejszych polskich festiwali sztuki tańca i performansu - Ciało/Umysł - trwa w najlepsze. Przed nami kilka niepowtarzalnych premier i masa wydarzeń towarzyszących. Zobacz, co będzie się działo we wrześniu. 

Cialo Umysl

16. edycja festiwalu Ciało/Umysł, której motywem przewodnim jest czas i rozmaitość jego aspektów, trwa w najlepsze. Na jesień orgaizatorzy przygotowali kilka premier i sporo wydarzeń towarzyszących.

Powrót do przeszłości i wizje przyszłości

Festiwal rozpoczyna się od przeszłości i zgłębiania pamięci poprzez pracę amerykańsko-brytyjskiej tancerki Ruth Childs, która po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje rekonstrukcję trzech solowych prac, stworzonych w latach 60. przez jej ciotkę Lucindę Childs, legendę tańca postmodernistycznego i współzałożycielkę Judson Dance Theater. Ruth nadaje nowe życie sceniczne choreografiom „Pastime”, „Carnation” i „Museum Piece”, które otrzymała niejako w spadku, a prace nad nimi rozpoczęła wspólnie z ciotką. - Dziś, w dobie wszechobecnych dekonstrukcji, remiksów, inspiracji i zapożyczeń, to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z historycznymi oryginałami wybitnej artystki sprzed pół wieku – mówi Edyta Kozak, twórczyni festiwalu Ciało/Umysł. Polska premiera odbędzie się 29 września na dużej scenie STUDIO teatrgaleria, bilety w cenie od 30 do 50 zł.

Dzień później organizatorzy zapraszają na jedyną, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł, premierę polskiego artysty, czyli „More. Morus/Więcej” Ramony Nagabczyńskiej, tancerki i choreografki, współzałożycielki Centrum w Ruchu. Taneczne przedstawienie na dwie tancerki powstało w ramach pierwszego sezonu projektu Performing Europe 2020. - W odniesieniu do przyświecającego nam tematu czasu, Ramona posuwa się daleko w jego badaniu. Pyta o wizje przyszłości, o to, czym będzie tożsamość i ciało w nieustannie zmieniającym się świecie, w którym kluczową rolę odgrywają nowe technologie – zdradza Edyta Kozak. Nagabczyńska sprawdza ograniczenia i możliwości ciała, korzystając m.in. ze stylistyki kolażu, horrorów klasy B, beatboxu, a główną strategią twórczą ustanawia powtórzenie, odbicie i symetrię. Premiera w ramach festiwalu Ciało/Umysł już 30 września w STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Kolejny spektakl 1 października, bilety na każde przedstawienie kosztują od 30 do 50 zł.

Całe życie w tańcu

Następnie dwa wieczory (3 i 5 października, godz. 19.00) zostaną oddane w ręce młodych twórców tańca z Polski i z Węgier, którzy zajmują się refleksją nad czasem w tańcu i sztukach performatywnych, przekładając to na własną praktykę. Pod wspólnym tytułem „Exchange: Change” trójki artystów - z Polski Aleksandra Bożek-Muszyńska, Aniela Kokosza i Urszula Zerek oraz z Węgier Anna Biczók, Luca Dӧmӧtӧr oraz Lior Lazarot – premierowo zaprezentują swoje prace będące efektem rezydencji artystycznej. Premierowe przedstawienia odbędą się w  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, bilety kosztują 30 zł.

Kwestie przyszłości, a zwłaszcza starzenia się przy jednoczesnej próbie utrzymania długowieczności, porusza DANCE ON ENSEMBLE, zespół tancerzy w wieku 40+, postrzeganych jako „taneczni emeryci”. Ich misją jest zapoczątkowanie ogólnoświatowej zmiany, dzięki której choreografie tworzone dla i wspólnie z dojrzałymi, doświadczonymi tancerzami staną się normą, a nie wyjątkiem.

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentują „Water between three hands” w reżyserii wybitnego libańskiego twórcy teatralnego Rabiha Mroué. To pierwsza praca zrealizowana przez niego z niemieckimi tancerzami. Zachęcił ich, by w spektaklu zainspirowanym sentencją „Here and gone!”, używaną przy pracy przez amerykańską legendę post modern dance, Deborah Hay, wykorzystali własne przeżycia i doświadczenia z wielu lat scenicznej kariery. Pokaz na festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się 6 października na dużej scenie Studio teatrgaleria, bilety 30-50 zł.

O tańcu bez przerwy

Niezwykłą gratką dla wszystkic festiwalowiczów będzie udział w brawurowym wykładzie performatywnym Alexandry Laudo. Niezależna hiszpańska kuratorka bada jedyny w swoim rodzaju społeczny konstrukt, przedmiot zainteresowania tegorocznej edycji festiwalu Ciało/Umysł - czas. Jej wykład „An Intellectual History of the Clock” zamknie i podsumuje 6 października cykl scenicznych prezentacji. Wykład otwiera konferencję TODAY TOMORROW
(premiera na małej scenie STUDIO teatrgaleria). Bilety 30-50 zł.

Jednocześnie występ Laudo otworzy 24-godzinną konferencję o performansie i chronopolityce „TODAY TOMORROW” orgaznizowaną 7 października w Goethe-Institut w Warszawie. - W trakcie jej trwania teoretycy, artyści, kuratorzy i dziennikarze podsumują festiwal, próbując odpowiedzieć na pytanie, co de facto dzieje się dziś z czasem – zapowiada Edyta Kozak. Nie będzie to jednak standardowa konferencja – w programie prócz wykładów, performanse, dyskusje i prace artystyczne, w tym projekcja wideoinstalacji „Standard Time” Marka Formanka. Konferencja jest otwarta, a udział w niej bezpłatny. Zapisy na www.evenea.pl.

Powrót do Piny Bausch

Organizatorzy zachęcają również do współtworzenia tanecznego performansu, w którym ożywimy słynny pasaż Piny Bausch. Fundacja imienia legendarnej choreografki powołała projekt NELKEN–line, dzięki któremu jej miłośnicy odtwarzają na całym świecie układ „Wiosna, Lato, Jesień, Zima” ze spektaklu „Nelken”. Tym razem zatańczymy go wspólnie na Placu Defilad przed STUIO teatrgaleria 30 września. Zapisy pod adresem www.evenea.pl

Wydarzenia towarzyszące

W ramach festiwalu będzie można odwiedzić też „Kiosk w Ruchu”, interaktywną instalację artystyczną we foyer STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Harmonogram działania „Kiosku” na 2017.cialoumysl.pl, wstęp wolny. Jesienią zaprezentujemy również eseje filmowe Thomasa Thorauscha o tańcu i czasie. Bezpłatne pokazy odbędą się w siedzibie Goethe-Institut 9 i 10 października. Do zobaczenia na festiwalu Ciało/Umysł!

NO/ip

Słowa kluczowe: festiwal, taniec, performans
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ara Malikian
Zbliża się 15. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Warszawa

Święto kultury i sztuki żydowskiej corocznie przyciąga na Plac Grzybowski 60 tysięcy widzów.

Up to Stage
Up To Stage by Egurrola - zobacz etiudy taneczne w Warszawie Warszawa

Zbliża się 10. edycja wyjątkowego tanecznego widowiska!

Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Polecamy
Aktor nominowany do Oscara zagra w spektaklu w Teatrze IMKA
Aktor nominowany do Oscara zagra w spektaklu w Teatrze IMKA Warszawa

Z okazji 100-lecia urodzin Jana Karskiego, które przypadają na rok 2014, wystawione zostanie sceniczne czytanie sztuki pt. "Remember This: Walking with Jan Karski" z udziałem amerykańskiego aktora Davida Strathairna.

Ciało/Umysł - nadchodzi 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce
Ciało/Umysł - nadchodzi 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce

Twórcy festiwalu podkreślają, że od samego początku to wydarzenie nie tylko dla miłośników i znawców tańca współczesnego.

Ostatnio dodane
Ara Malikian
Zbliża się 15. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Warszawa

Święto kultury i sztuki żydowskiej corocznie przyciąga na Plac Grzybowski 60 tysięcy widzów.

Up to Stage
Up To Stage by Egurrola - zobacz etiudy taneczne w Warszawie Warszawa

Zbliża się 10. edycja wyjątkowego tanecznego widowiska!

Kupony i kody rabatowe