Dzieje się - Teatr

Po premierze "Sprzedawców gumek"

2010-07-02 10:37:29 | Warszawa

Jak łatwo stracić szanse, jak przegrać życie i jak skutecznie odepchnąć wyciągniętą rękę? Szczegółową instrukcję postępowania daje nam sztuka „Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Premiera spektaklu miała miejsce 25 czerwca w otwartym kilka miesięcy temu teatrze IMKA Tomasza Karolaka. Podobnie jak poprzednie, przyciągnęła nie tylko kolegów po fachu ale wielbicieli tym razem niełatwej twórczości izraelskiego dramaturga.

Tłumnie przybyła publiczność, w tym koledzy po fachu Tomasza Karolaka, nie zawiodła się oglądając tragiczną groteskę przygotowaną przez Artura Tyszkiewicza. Tak oto mamy troje bohaterów kobietę i dwóch mężczyzn - stoją na krawędzi swojego życia, które nie przyniosło im nic poza garścią rozczarowań. Zniszczeni przez związki, rodziców, to co muszą i to czego pragną, chronią swoje marne „dzień po dniu”. Bela (w tej roli Aleksandra Popławska) – aptekarka nie dopuszcza do siebie uczucia, za to chętnie przyjmie czek na remont apteki, za który jest gotowa zapłacić nawet własnym szczęściem. Johanan (Łukasz Simlat) – urzędnik chorobliwie przywiązany do pamięci o matce, którą czci za pomocą bankowych oszczędności. I na koniec Shmuel Sprol (Janusz Chabior) – cyniczny niebieski ptak, który próbuje zbić majątek na spadku po ojcu w postaci 10 tys. opakowań australijskich prezerwatyw. Ich losy splatają się, jednak żadne z nich nie potrafi wyjść naprzeciw drugiemu, każdy kurczowo trzyma się swoich ram, w których czuje się bezpiecznie. Mimo bolesnego pragnienia kontaktu, wszystko rozbija się o źle pojmowany interes. Kupczenie prezerwatywami metaforyzuje życie bohaterów– nic nie ma za darmo. Nawet kiedy po latach historia zatacza krąg i bohaterowie ponownie się spotykają, nadal nie potrafią wyjść ze swoich gumek.

Po spektaklu, jak za starych dobrych czasów, aktorzy i goście spotkali się w kuluarach teatru IMKA, by przy szklaneczce drinków na bazie Stock Prestige podyskutować o adaptacji. Publiczność doskonale przyjęła adaptację trudnego tematu samotności opisanego przez autora, który nieczęsto jest wystawiany na polskiej scenie. Dyrektor Tomasz Karolak przyjmował też gratulacje i wyrazy uznania. Spektakl można oglądać jeszcze do połowy lipca. Jednak w wakacje czekają nas też inne premiery zapowiadane w IMCE. Zapraszamy.

ip



Słowa kluczowe: sprzedawcy gumek teatr imka tomasz karolak opinie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kartograf
Aktorka Almodóvara na Festiwalu Warszawa Singera 2019 Warszawa

Ten festiwal to nie tylko muzyka, literatura, film czy spacery tematyczne. Bardzo ważną, integralną wręcz częścią festiwalu jest teatr.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.