Dzieje się - Teatr

Powołano Teatralne Nagrody Muzyczne

2007-04-17 15:16:32 | Warszawa

 Mazowiecki Teatr Muzyczny „Operetka" powołał Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. Organizacja konkursu jest odpowiedzią na pesymistyczne wyniki badań opinii publicznej - „Uczestnictwo Polaków w Kulturze".

Warszawa, 17 kwietnia 2007 r. - 69%1 osób zapytanych o to, czym powinien interesować się ktoś, kogo można nazwać człowiekiem kulturalnym, wskazało na szeroko pojętą sztukę. Tak duży odsetek respondentów mógłby wskazywać na częste bywanie Polaków w galeriach sztuki, teatrach czy muzeach. Niestety to mylne wrażenie.

Obraz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych jest inny. 54% Polaków zapytanych o to czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy byli w kinie, teatrze, filharmonii, operetce czy muzeum odpowiedziało „nie". Teatr odwiedziło 12% respondentów, do muzeum poszło 11% Polaków, w filharmonii, operze lub operetce było zaledwie 3% zapytanych. Największym powodzeniem cieszy się kino. Film na dużym ekranie obejrzało 37% Polaków.

"Zadowalamy się sztuką przez małe „s". Dla wielu osób najwyższy poziom artystyczny reprezentują: Krzysztof Krawczyk (39%) i Maryla Rodowicz (39%). Mało osób kojarzy nazwiska wybitnych śpiewaków operowych czy operetkowych. Nazwiska legendarnych artystów takich jak Jan Kiepura wskazało 19% zapytanych. Na szczęście wyprzedził On „Dodę" (14%) i Michała Wiśniewskiego (10%). Te mało optymistyczne wyniki były jednym z powodów do zorganizowania takiego przedsięwzięcia jak nagroda im Jana Kiepury. To narzędzie do promocji wysokiej klasy artystów" - mówi Włodzimierz Izban, dyrektor MTM „Operetka", pomysłodawca nagrody.

"Nagroda została powołana również po to, aby popularyzować jedne z najtrudniejszych dziedzin sztuki - teatr muzyczny, operę i operetkę. Osoby występujące na polskich scenach muzycznych do tej pory są w większości bezimiennymi wielkimi artystami, których nazwiska są znane jedynie wąskiemu gronu melomanów i pasjonatów kultury. Nagrody im Kiepury mają docenić wielki kunszt artystyczny tych twórców, a także zdopingować ich do jeszcze bardziej wytężonej pracy" - dodaje Izban.

Statuetkę zaprojektował wybitny artysta plastyk - Andrzej Pągowski. Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury będą wręczane corocznie na zakończenie sezonu artystycznego, w następujących kategoriach - najlepszy: spektakl, śpiewak, śpiewaczka, debiut (śpiewaka lub śpiewaczki), reżyser, dyrygent, tancerz oraz nagroda specjalna za całokształt twórczości artystycznej.



1TNS OBOP na zlecenie MTM „Operetka" zrealizował badania „Uczestnictwo Polaków w Kulturze" w dniach 22-26 marca 2007 roku na 1004 osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Słowa kluczowe: operetka nagroda im. Jana Kiepury Mazowiecki Teatr Muzyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl "Hobbit"

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.