Dzieje się - Teatr

Teatr Żydowski w Warszawie zmienia lokalizację

2016-09-23 12:38:58 | Warszawa

Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Warszawska publiczność zobaczy znane i lubiane przedstawienia już 20 października. Sprzedaż online poprzez stronę Teatru Żydowskiego ruszyła 22 września.

Spektakle wystawiane będą od 20 października, a sprzedaż online ruszyła 22 września. Zobaczymy wieloobsadowe hity kabaretowo-muzyczne i rewiowe, które niezmiennie przyciągają publiczność, jak „Kamienica na Nalewkach" (20-24 października w Garnizonie), "Dla mnie bomba" (27-31 października w Operze Kameralnej), "Marienbad" (4-6 listopada w Garnizonie) w związku z obchodami 100-lecia śmierci Szolema Alejchema i "Bonjour Monsieur Chagall" (10-14 listopada w Operze Kameralnej).

Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane przedstawienia Teatru Żydowskiego będzie miała okazję zobaczyć publiczność również spoza Warszawy w ramach polskich i zagranicznych festiwali. Podczas obchodów rocznicy likwidacji Getta w Sokołowie Podlaskim 2 października odbędzie się pokaz monodramu w reżyserii Macieja Wojtyszki pt. „Mur” o życiu Ireny Sendlerowej. Spektakl „Dybuk” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego otworzy Europejski Festiwal Teatralny Eurothalia 2016, odbywający się w dniach 7-14 października w Timisoarze w Rumunii. Natomiast przedstawienie „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar i Michała Buszewicza zaproszono na festiwal Konfrontacje Teatralne 2016 w Lublinie (14.10), X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy-Nowa Europa 2016 w Olsztynie (21.10) oraz do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie wystawiany będzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2-5.12). Planowane są już kolejne wyjazdy.

Pełna nazwa instytucji to "Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz", dlatego też należy pamiętać, że poza częścią teatralną, ważnym aspektem działalności instytucji jest krzewienie kultury jidysz i edukacja w tym zakresie. W ramach Centrum Kultury Jidysz, powstałego z inicjatywy Gołdy Tencer, które mieści się przy ulicy Andersa 15 w Warszawie, prowadzony jest Żydowski Uniwersytet Otwarty oraz lektoraty języka jidysz i hebrajskiego. Semestr rozpoczyna się w październiku, a program kierowany jest do studentów oraz każdego dorosłego, zainteresowanego kulturą żydowską. Ponadto w instytucji odbywają się warsztaty dla dzieci, spotkania z literaturą żydowską, warsztaty piosenki jidysz dla dorosłych, czy Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej.

Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. w zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego.

Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze, o czym poinformował w środę 21 września br. Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141a i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei "Solidarności” 76B".

Bilety na przedstawienia do nabycia sią na oficjalnej stronie Teatru Żydowskiego.

Zsa/ip

fot. Janusz Paliwoda

Słowa kluczowe: Teatr Żydowski w Warszawie, Opera Kameralna w Warszawie, spektakle teatralne w Warszawie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Wrocławski Teatr Lalek
SŁUCHAJ! Rusza nowy cykl czytań sztuk dla dzieci w WTL

Wrocławski Teatr Lalek prezentuje dokonania studentów reżyserii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.