Premiery - Teatr

"Virtuoso" na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

2020-10-20 12:54:59 | Warszawa

Już 10 listopada 2020 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbędzie się niesamowita premiera spektaklu „Virtuoso”. Musical opowiada historię życia Ignacego Jana Paderewskiego. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o wielkim polityku, ale o wybitnym showmanie, ulubieńcu tłumów oraz bożyszczu kobiecych serc. Takiego Paderewskiego nie znaliście.

O spektaklu

„Virtuoso” to musical amerykańskiego autorstwa stworzony przez Matthew Hardego, który jest finalistą konkursu za najlepszy musical o polskim kompozytorze i polityku Paderewskim. Zapowiedź tego spektaklu miała miejsce już na rok przed jego premierą. W październiku 2019r. podczas Paderewski Festiwal w Poznaniu zaprezentowano utwory, które są obecnie wykonywane podczas musicalu. A chwilę przed świętem Niepodległości do sieci trafił teledysk do piosenki „Paddymania”, który obrazuje fenomen Paderewskiego. Wystąpił w nim Sifiso Mazibuko - odtwórca roli Aarona Burra w najpopularniejszym musicalu na świecie „Hamilton”.

Fenomen wirtuoza

Życie Paderewskiego jest idealnym motywem do stworzenia serialu czy też filmu, ale przede wszystkim musicalu – w końcu był jednym z największych pianistów tamtych czasów, wręcz wirtuozem – na co wskazuje tytuł spektaklu. Jednak mało kto wie, że był uważany za pierwszego z celebrytów w USA. Kobiety szalały na jego punkcie. Nic dziwnego, Paderewski był niezwykle przystojnym mężczyzną. Miał delikatne rysy twarzy i burzę złocistorudych włosów, które wyglądały jak te u aniołów na wielu obrazach. Chodzą pogłoski, że niekiedy jego fanki zakradały się za kulisy i podcinały pukle jego włosów, aby mieć pamiątkę, tak bardzo były nim oczarowane. W tym czasie w USA zapanowała PADDYMANIA, czyli histeryczny szał na punkcie Paderewskiego. W sklepach można było kupić peruki w stylu Ignacego Jana, oranżady, lizaki, grzebienie, szampony, naklejki czy też zabawki „Paddy”. Jako jeden z czterech Polaków ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Hollywood. Poza tym jako jedynemu udało mu się zgromadzić jednorazowo największą publikę w historii Carnegie Hall.

Miłość w życiu Paderewskiego

Jednak to wszystko nie udałoby mu się bez wsparcia niezwykłych kobiet, które dały mu przestrzeń do robienia tego, co kocha. Pierwszą z tych kobiet była jego żona Antonina Korsakówna, z którą ożenił się w wieku 21 lat. Niestety, zmarła ona krótko po narodzeniu ich pierworodnego syna - Alfreda, który niestety urodził się chory i zmarł w wieku 21 lat. Kolejną wyjątkową kobietą była Helena Górska - żona jego dobrego przyjaciela, która razem ze swoim małżonkiem opiekowała się synem Paderewskiego, by ten mógł dalej koncertować. Na nieszczęście jego przyjaciela kobieta zakochała się w Paderewskim ze wzajemnością, jednak nie chciał on niszczyć przyjaźni łączącej go z Władysławem Górskim. Małżeństwo Górskich unieważniono dopiero po 17 latach. Po rozwodzie Heleny Ignacy wziął z nią ślub i trwał w związku małżeńskim aż do jej śmierci. Kolejną niezwykle bliską sercu Ignacego kobietą była Helena Modrzejewska. To dzięki niej i jej koneksjom udało mu się zagrać koncert w Hotelu Saskim w Krakowie, na którym wystąpiła również i ona. Dzięki jej nazwisku wydarzenie nabrało wielkiego rozgłosu, a Paderewski zebrał pieniądze, które umożliwiły mu studiowanie w Wiedniu.

Musical swoją premierę miał 12 września w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można zobaczyć go na deskach Teatru Polskiego już od 10 listopada. Bilety do zakupienia przez internet oraz w kasach teatru.

Scenariusz, muzyka i słowa - Matthew Hardy
Tłumaczenie - Lesław Haliński (libretto), Przemysław Kieliszewski (teksty piosenek)
Orkiestracja i aranżacje wokalne - Andrew Fox
Reżyseria - Jerzy Jan Połoński
Choreografia - Paulina Andrzejewska-Damięcka
Kierownictwo muzyczne - Radosław Mateja
Scenografia - Mariusz Napierała
Kostiumy Agata Uchman
Współpraca artystyczna - Brian Kite

OM/ip

Fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: musical, premiera, spektakl, przedstawienie, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
W Teatrze Capitol będzie "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO] Warszawa

Podwójna premiera sztuki 22 i 26 lutego w Teatrze Capitol w Warszawie!

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Legendy warszawskie
Warszawski Teatr Capitol zaprasza na "Legendy Warszawskie" Wojciecha Malajkata [FOTO] Warszawa

Teatr zaprasza młodych widzów do wspólnego odkrywania tajemnic oraz magicznych miejsc Warszawy.

Polecamy
Tosca Opera Wrocławska
"Tosca" na początek sezonu artystycznego 2021/2022 w Operze Wrocławskiej

W stolicy Dolnego Śląska zagoszczą prawdziwe gwiazdy operowego świata.

JAPETY-kto to widział? - set wiosenny
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na set wiosenny spektaklu "JAPETY - kto to widział?"

Pokazy już w dniach 13-15 marca, zawsze o godzinie 19:00.

Ostatnio dodane
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
W Teatrze Capitol będzie "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO] Warszawa

Podwójna premiera sztuki 22 i 26 lutego w Teatrze Capitol w Warszawie!

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.