Dzieje się - Teatr

Zagraniczne spektakle do zobaczenia w Teatrze Powszechnym w Warszawie

2017-11-13 13:21:06 | Warszawa

Forum Przyszłości Kultury 2017 to niezwykle ważne, nie tylko artystyczne, ale też w pewnym sensie polityczne, wydarzenie, które odbędzie się w Teatrze Powszechnym w Warszawie w dniach 18 - 19 listopada 2017.  Hasło przewodnie tego przedsięwzięcia to „Spotkajmy się” i jest wyrazem nadziei, że wspólnie uda się wywalczyć lepszą przyszłość dla instytucji kultury. Podczas owej inicjatywy przedstawione zostaną spektakle teatralne z Chorwacji i Estonii. 

Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatrJuż w przyszłym tygodniu Teatr Powszechny w Warszawie zaprezentuje na swojej scenie dwa spektakle zagraniczne: 14 listopada „Trylogię o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr” w reż. Olivera Frljicia oraz 16 i 17 listopada „NO34 Revolution” (reż. Ene-Liis Semper i Tiit Ojasoo).  Spektakle będą prezentowane z napisami w języku polskim. Po spektaklach 14 i 17 listopada odbędą się spotkania z twórcami. 

„NO34 Revolution” to najnowszy spektakl estońskiego Teatru NO99, który w tym roku został laureatem prestiżowej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (New Theatrical Realities). To żywiołowa podróż przez historię rozruchów społeczno-politycznych, które zmieniały bieg naszych dziejów. Jaka jest natura i sens rewolucji w globalnym i wirtualnym świecie i która grupa może ją dziś wywołać? Artyści z Tallina w setną rocznicę Rewolucji Październikowej pokazują bunt robotników jako odwieczny mechanizm zmiany, nie zawsze najlepszej z możliwych.

„Chorwacki teatr” jest trzecią częścią „Trylogii o chorwackim faszyzmie”. Spektakl Chorwackiego Teatru Narodowego z Rijeki radykalnie stawia pytania o autonomię artysty i sztuki wobec ideologii aparatu państwowego. Oliver Frljić pokazuje, jak konsekwentnie rozwijana estetyka teatralna może odpowiadać na palące problemy etyczne - te dotyczące tożsamości narodowej i religijnej, które stają się fundamentalne w obliczu tak kryzysowych momentów jak wojna, czy akty przemocy na tle ksenofobicznym.   

ip/JK

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Forum Przyszłości Kultury 2017, teatr, przedstawienia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Brave Kids 2018 - finał
Odważne dzieci w finałowym spektaklu Brave Kids 2018 [FOTO]

Zobacz, jak wyglądały gruzińskie tańce, popisy akrobatyczne i cyrkowe we Wrocławiu.

Ara Malikian
Zbliża się 15. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Warszawa

Święto kultury i sztuki żydowskiej corocznie przyciąga na Plac Grzybowski 60 tysięcy widzów.

Up to Stage
Up To Stage by Egurrola - zobacz etiudy taneczne w Warszawie Warszawa

Zbliża się 10. edycja wyjątkowego tanecznego widowiska!

Polecamy
"Romeo i Julia" taniej dla studentów!
"Romeo i Julia" taniej dla studentów! Warszawa

Studio Buffo zaprasza studentów na musical "Romeo i Julia". Bilety z miejscami w cenie wejściówek, tj po 20 zł, będą sprzedawane po okazaniu legitymacji studenckiej. Ilość miejsc ograniczona!

Zmarł wybitny reżyser, Jerzy Jarocki
Zmarł wybitny reżyser, Jerzy Jarocki

W ubiegły wtorek w Warszawie w wieku 83 lat zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych.

Ostatnio dodane
Brave Kids 2018 - finał
Odważne dzieci w finałowym spektaklu Brave Kids 2018 [FOTO]

Zobacz, jak wyglądały gruzińskie tańce, popisy akrobatyczne i cyrkowe we Wrocławiu.

Ara Malikian
Zbliża się 15. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Warszawa

Święto kultury i sztuki żydowskiej corocznie przyciąga na Plac Grzybowski 60 tysięcy widzów.

Kupony i kody rabatowe