Teatr
Teatr Tańca Zawirowania: Oubliette

Teatr Tańca Zawirowania: Oubliette

  • 2023-12-14, , godzina 19:00
  • Teatr Studio, Warszawa

Opis

Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina

Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul

Opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka

Kostiumy: Teresa Olechowska

Scenografia i reżyseria światła: Wojciech Kiwacz

Oubliette – Teatr Nowy Proxima

Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczki jest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności.

Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze – w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu. Spektakl „Oubliette” inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performance’u „działającego na ciało”. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góry skazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.

Spektakl realizowany ze środków pochodzących ze „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”.

BILETY: https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania--centrum-teatru-i-tanca-zawirowania,28/oubliette-teatr-nowy-proxima-w-teatrze-tanca-zawirowania,20881?eventId=262114&fbclid=IwAR3XDiS9Ss6BqqpIJouRhRs_fG6yP3yHvEhuB97zClgZQ5nTKFO4mONoUQY#

Polecamy
Ostatnio dodane
ŁÃłÅźko pełne cudzoziemcÃłw
Gwiazdy na premierze spektaklu "Łóżko pełne cudzoziemców" [FOTO]

To najnowsza sztuka Teatru Capitol, która będzie grana nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce!

Dolce vita
Studencki marzec w Teatrze Współczesnym w Warszawie Warszawa

Przygotowano specjalną promocję dla studentów!