Teatr
Termin - premiera

Termin - premiera

Opis

 Petr Zelenka - „Termin”
Przekład: Krystyna Krauze
Reżyseria: Artur Tyszkiewicz
Scenografia: Jan Polivka
Kostiumy: Anna Eenglert
Muzyka: Karolina Wojaczek
Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Obsada
Lew Siergiejewicz Teremin - Leon Charewicz
Goldberg - Krzysztof Kowalewski
Samuel Hoffman - Sławomir Orzechowski
Joseph Schilinger - Janusz Michałowski
Lucie Rosen - Monika Kwiatkowska
Lawinia Williams - Monika Pikuła
Katarzyna Teremin - Monika Krzywowska
Walter Rosen - JANUSZ R. NOWICKI
Redaktor - SEBASTIAN ŚWIERSZCZ
Właściciel Restauracji - DARIUSZ DOBKOWSKI
I Pracownik Amtorgu - JAN PĘCZEK
II Pracowni Amtorgu - MICHAŁ PIELA

Lata 1927-37 należą do barwniejszych dziesięcioleci w historii Stanów Zjednoczonych, to „dekada dolara”, szampańskich zabaw i prohibicji, zorganizowanej przestępczości, kultury masowej i rewolucji obyczajowej, ale też i Wielkiego Kryzysu. Na takim tle toczy się akcja najnowszej sztuki Petra Zelenki. Tytułowy bohater, Lew Sergiejewicz Teremin, rosyjski fizyk i pełen pasji wynalazca, twórca bezdotykowego instrumentu muzycznego, zwanego „tereminvoxem”, jest postacią autentyczną, a wydarzenia opisane w sztuce oparte są na faktach. Doceniony swego czasu przez samego Lenina, zostaje wysłany za granicę w celu propagowania radzieckiej myśli technicznej. Dzięki oddaniu i przedsiębiorczości przyjaciół oraz zauroczonych nim kobiet robi w Stanach błyskotliwą karierę, zdobywa kilka patentów i staje się prekursorem wielkich showmanów muzyki elektronicznej, przyciągającym tłumy na stadionach. Jak się jednak okaże, nie to było głównym zadaniem powierzonym Tereminowi przez sowieckich mocodawców, zaś „tereminvox” w swoim pierwotnym założeniu, nie był wcale instrumentem muzycznym, a radziecki obywatel poza granicami swej ojczyzny, w wolnym kraju - wolnym człowiekiem.
Premiera światowa sztuki miała miejsce w Pradze 17 listopada 2005 roku w reżyserii autora.

Petr Zelenka - scenarzysta, reżyser, dramaturg. Urodził się w Pradze w 1967 r. W 1991 r. ukończył scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej. Już jego debiut "Guzikowcy" odniósł międzynarodowy sukces. Napisał „Opowieść o prawdziwym szaleństwie" wielokrotnie inscenizowaną na polskich scenach oraz „Rozkład jazdy". Autor scenariusza do popularnego w Polsce filmu Davida Ondøíèka „Samotni" oraz autor i reżyser „Roku diabła", słynnego filmu o Jaromirze Nohavicy
Jest laureatem m.in.: rotterdamskiego Tygrysa 1998, Złotej Róży MFF Bergamo, łagowskiego Srebrnego Grona, Nagrody Publiczności MFF Saloniki i MFF Warszawa, nagród FIPRESCI i Jury Ekumenicznego Festiwalu w Mannheim, o najwyższych i licznych nagrodach we własnym kraju, nie wspominając.


 

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.