Teatr
Warszawska premiera spektaklu "FIN"

Warszawska premiera spektaklu "FIN"

  • 2008-08-28, , godzina 20:00
  • wolny
  • Teatr Druga Strefa, ul. Magazynowa 14a, Warszawa

Opis

FIN - autorski spektakl Sylwestra Biragi, w którym autor, reżyser, w końcu zaś demiurg poszukuje odpowiedzi na pytanie o genezę i istotę ludzkiego zła.              

  8 bohaterów spektaklu opowiada swoje życie, w którym doświadczyli zła jako oprawcy i jako ofiary.
Okrucieństwo otaczającego świata powoduję człowiekiem niczym kostką domina popychając go w stronę zła. Zła, które może przybierać niczym kameleon nawet barwy dobra. Z DNIA NA DZIEŃ stajemy się coraz bardziej obojętni na los drugiego człowieka. Ta obojętność powoduje, że nie dostrzegamy cierpienia wokół, a przyjmujemy je za rzecz codzienną i oczywistą. Orgia przemocy, ból, krew i zezwierzęcenie. Spektakl FIN to istne panopticum zła.

Reżyseria, choreografia i scenografia: Sylwester Biraga

Występują: Beata Bójko, Halina Chrobak, Magdalena Kacprzak (adept), David Foulkes, Tomasz Piątkowski, Marek Pituch, Jakub Wons, Tomasz Zaród.

Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Stołeczne Warszawa

PRAPREMIERA 15 LIPCA 2008 NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU TEATRALNYM AVIGNON-OFF 2008

Czas trwania 65 minut /spektakl w języku francuskim/


Recenzje:

Inna komedia ludzka
Poprzez serię obrazów malowanych jadowitą krytyką Teatr Druga Strefa przedstawia refleksję na temat Zła, jego przyczyn i skutków. Refleksję, która może stać się impulsem do dyskusji.

Gwałty, kradzieże, tortury. Wszystko łatwiej przyjąć w piosence! Nawet największa okropność wydaje się mniej straszna, gdy się o niej śpiewa. Gdy jednak muzyka milknie, a tancerze znikają, pozostają tylko słowa i gesty. Uczucie odrazy - współczucie dla ofiary - tam - na scenie - przed naszymi oczami. Wstrząs wywołany tą zmianą jest jeszcze bardziej gwałtowny. Przemoc jest wszechobecna: rozwija się, atakuje kolejne sfery życia, aż do wstrząsającego finału.

Cyniczny show
Siedem scen, siedem portretów. Portretów ofiar i oprawców: od wdowy po gwałciciela, a między nimi jeszcze głupi urzędnik i chciwy bankier. Wszystkie poszczególne historie składają się na obraz społeczeństwa, ujawniając skrywane ludzkie skłonności. Nie jest rzeczą prostą opisywać poważne tematy z dozą humoru. Niezbędne jest tutaj wyczucie równowagi. Artystom udało się uniknąć pułapki złego smaku i bezzasadnej złośliwości. Humor bywa czarny, czasem może wymuszony, ale nigdy nieprzyzwoity.

Pusta scena, kilka krzeseł i gra świateł; prosta, czasem nienaturalna, choreografia - w swojej reżyserii Sylwester Biraga wybrał minimalizm, dzięki któremu to aktorzy znajdują się na pierwszym planie. Oczywiście muszą przez to zdwoić swoje wysiłki, aby przykuć uwagę widzów. Grający w języku francuskim Polacy wykazują zaangażowanie i talent, które pozwalają zapomnieć o barierach językowych - zbędnych, gdy mowa o doświadczeniach uniwersalnych.

Główne przesłanie jest mimo wszystko przygnębiające. Czy Zło jest wszechobecne? Na naszych oczach lekkie, komediowe sceny zmieniają się w dramaty życia codziennego, a ich intrygujący bohaterowie stają się oprawcami. Chociaż kilka historii kończy się moralizatorskim happy endem, gdy oprawcy odczuwają wyrzuty sumienia i ponoszą karę, bilans opowieści jest zdecydowanie negatywny. Pesymizm? Być może...

Sébastien COTTE
www.ruedutheatr.info
28 lipca 2008

Opinie widzów:
"Wciągająca i wstrząsająca zarazem sztuka, przygotowana przez utalentowanych aktorów. Wspaniała reżyseria i choreografia. Siedem przedstawionych scen - niekiedy pesymistycznych - stanowi wnikliwą
analizę naszego społeczeństwa." Isabelle, 52 lata. psycholog

Tłumaczenie recenzji: Grzegorz Kowalski

L'Entrepôt. Wstęp - wolny, sztuka - prawdziwe arcydzieło

Fin: teatr z Warszawy wystawia spektakl po francusku

Ośmiu doskonale przygotowanych aktorów; reżyseria niczym balet - dokładna co do milimetra i precyzyjna; wszystko zagrane z wielką precyzją - oglądać takie przedstawienie to czysta przyjemność. Tylko temat jest ciężki, nawet bardzo ciężki: poszukiwanie istoty ludzkiego zła.


Osiem postaci przedstawia po kolei osiem różnych historii ze swego życia, opowiadając jakie zło wyrządzili lub jakiego zła doznali. Osiem obrazów zaaranżowanych w formie choreografii do wszechobecnej
głośnej muzyki; dbałość o szczegół; śmiechy. tak łatwo przychodzi nam śmiać się z cudzego nieszczęścia, czasem śmiechem nieszczerym, a czasem czujemy także wstyd. Złośliwość, głupota, nieszczęście stykają się, zazębiają ze sobą i wzajemnie przenikają, czyniąc z nas gapiów oglądających społeczeństwo, w którym sami żyjemy, i sytuacje, które nas nie omijają, a przed którymi tak często uciekamy, których unikamy,
których staramy się nie widzieć.

Temat jest ponury, tak samo jak przedstawione opowieści. Historie bohaterów mogą jednakowo dotyczyć Polaków i Francuzów. Nie ma żadnej różnicy.

Autorem sztuki, choreografii i scenografii, a także reżyserem przedstawienia jest Sylwester Biraga. Warto zapamiętać to nazwisko. Wszyscy aktorzy są znakomici i grają w języku francuskim.

Artyści, być może mając na uwadze fakt, że teatr znajduje się nieco na uboczu, zrezygnowali z opłat za bilety.

Sama lokalizacja również jest fantastyczna. L'Entrepôt jest jedną z najciekawszych sal festiwalu i warto przejść się nieco dalej, parę kroków za dworzec kolejowy, aby odkryć takie arcydzieła. Jean Michel Gautier, La Marseillaise 28-07-2008



Polecamy
Ostatnio dodane
Tuwim - barman czarnoksięskich eliksirÃłw
Zapowiedzi wydarzeń na maj i czerwiec w Teatrze Polskim w Warszawie Warszawa

Zapraszamy na najbliższe spektakle i wydarzenia w repertuarze.

Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.