Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Zapraszamy na monodram Zuzanny Fijewskiej-Maleszy na podstawie sztuki Aliny Margolis-Edelman "Ala z elementarza". Spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej i scenografii Agnieszki Zawadowskiej.
.
Historia zaczyna się sielankowo. Dzieciństwo w Łodzi, w zamożnej inteligenckiej rodzinie lekarskiej. W rodzinie żydowskiej, ateistycznej, w której w ogóle nie porusza się tematów związanych z religią. Do kościoła prowadza dziewczynkę (w tajemnicy) niania. Dziewczynka pewnego dnia słyszy od siostry szarytki: "Przykro mi Alinko, ale nie możesz zostać na lekcji. Nie wiedziałam, że jesteś Żydóweczką". Kilka dni później druhna nie przyjmuje Ali do zuchów: "Żeby należeć do zuchów trzeba być katoliczką, trzeba chodzić do kościoła i do komunii. A ty jesteś Żydóweczką".
.
"Wspomnienia Ali nie są opisem faktów historycznych. To opowieść dziewczynki, a potem dziewczyny, która po prostu starała się żyć w takim czasie, w jakim jej przyszło. Nie opisuje ekstremalnych wydarzeń, nie rozpacza, nie przeraża się tym co widzi, tylko jak dziecko pisze jak jest. To są zwierzenia młodego człowieka, z problemami i radościami takimi, jakie ma każdy.' - mówi Zuzanna Fijewska-Malesza.
.
"Tekst Aliny Margolis- Edelman "Ala z elementarza" noszę w sobie odkąd go przeczytałam, kilka lat temu. Wtedy też miałam szczęście spotkać się z autorką, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na pomysł zmierzenia się z "Alą" na scenie. Podchodziłam do tego materiału od kilku stro n- przez pracę ze studentami Akademii Teatralnej, przez pisanie scenariusza w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz przez czytanie performatywne w Teatrze Żydowskim. Mam jednak przekonanie, że najlepiej odda tę literaturę forma monodramu" – mówi Agnieszka Glińska - "Kilka miesięcy temu rozpoczęłyśmy przygotowania do przedstawienia na podstawie książki Aliny, z takim założeniem, by opowiedzieć o młodej dziewczynie, która przerażającą, potworną i trudną nam do wyobrażenia rzeczywistość warszawskiego getta opisuje wrażliwością i czystością nastolatki, bez tragizowania i bez martyrologii. Oczami nastolatki patrzy na piekło i żyje w nim, jakby na przekór losowi."
.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Ala z elementarza (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Ala z elementarza.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Ala z elementarza (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Ala z elementarza (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Ala z elementarza (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Ala z elementarza (Teatr Dramatyczny Scena Na Woli im T. Łomnickiego, Warszawa).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Alien The Play
Studenci zaprezentowali spektakl inspirowany "Obcym" [WIDEO]

Przedstawienie postanowiła zobaczyć sama Sigourney Weaver, która zaskoczyła studentów za kulisami.

Japety-kto to widział
"Japety" z Wrocławskiego Teatru Lalek improwizują karnawałowo

Najbliższe pokazy spektaklu dla dorosłych już w dniach 24-26 stycznia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.