Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

29 września 2023 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, odbędzie się prapremiera spektaklu „MATKI. PIEŚŃ NA CZAS WOJNY” w reżyserii Marty Górnickiej. Na scenie wystąpi 21 kobiet z Ukrainy, Białorusi i Polski, w wieku od 10 do 71 lat wraz z grupą dzieci. „MATKI” to spektakl chóralny o doświadczeniu wojny i cyklu przemocy, który wydaje się niemożliwy do przełamania, i marzeniach o odnowie świata na innych zasadach. Punktem wyjścia dla spektaklu jest szczedriwka – tradycyjna ukraińska pieśń noworoczna, wykonywana w formie osobistych życzeń na lepsze czasy.

Producentem spektaklu jest Fundacja CHÓR KOBIET, a koproducentami oprócz Teatru Powszechnego także: Festival d’Avignon, Maxim Gorki Theater w Berlinie, Maillon, Théâtre de Strasbourg – Scène européenne, SPRING Performing Arts Festival oraz Tangente St. Pölten – Festival Für Gegenwartskultur. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawy, we współpracy z Allianz Foundation.

Wojenne rytuały przemocy wobec kobiet są niezmienne. Wojna stawia przed Europą pytania ostateczne: o odpowiedzialność w obliczu zagrożenia i o nasze mechanizmy obronne. Ze świadectw matek i dzieci – Ukrainek, Białorusinek i Polek: tych, które uciekły przed wojną; tych, które uciekły przed prześladowaniem i tych wreszcie, które otworzyły przed nimi domy w Polsce – Marta Górnicka, reżyserka, autorka CHÓRU KOBIET i założycielka Instytutu Politycznego Głosu w Maxim Gorki Theater w Berlinie, tworzy wraz z zespołem spektakl chóralny.

– Szczedriwka to pieśń, którą śpiewało się, kiedy ptaki przylatują i wszystko budzi się ze snu. Cały świat ożywa. Śpiewały ją kobiety i dzieci, które wędrowały od domu do domu z życzeniem śpiewanym Każdemu. Tobie. Wszystkim ludziom. Na Zdrowie i Szczęście. Kobiety śpiewały sierotom, kalekom, ale też nieobecnym członkom rodziny. Synom, którzy służyli w wojsku. A cała wieś wypełniała się dźwiękiem. Szczedriwka to pieśń-zaklęcie, „zamawljanie”. Co się wypowiedziało, miało się ziścić. Wypowiedzenie Szczedriwki ma zmienić rzeczywistość, ma zmienić ten świat!” (fragment libretta spektaklu).
 
Spektakl będzie prezentowany z tłumaczeniem na język ukraiński oraz angielski. Pokazy popremierowe w Warszawie zaplanowano na 30 września (o godz. 18.00 i 20.00). Później „MATKI” wyruszą w międzynarodowe tournée. Premiera francuska odbędzie się 4 października w Maillon, Théâtre de la Ville w Strasburgu, a premiera niemiecka – 4 listopada w Maxim Gorki Theater w Berlinie. W kolejnych miesiącach spektakl odwiedzi także teatry w Hiszpanii, Holandii oraz Austrii, a w 2024 roku będzie prezentowany na Festiwalu Teatralnym w Awinionie.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Matki. Pieśń na czas wojny (Teatr Powszechny, Warszawa): reżyseria.

Twórcy spektaklu

Marta Górnicka Marta Górnicka Reżyser

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Matki. Pieśń na czas wojny.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Matki. Pieśń na czas wojny (Teatr Powszechny, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Matki. Pieśń na czas wojny (Teatr Powszechny, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Matki. Pieśń na czas wojny (Teatr Powszechny, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Matki. Pieśń na czas wojny (Teatr Powszechny, Warszawa).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Teatr Powszechny im. Zygmunta HÃźbnera
Podsumowanie sezonu 2021/2022 i plany Teatru Powszechnego w Warszawie

Za nami 7 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

spektakl
Mów o sobie, tylko o sobie - recenzja spektaklu

Zobacz, jak bohaterowie spektaklu poszukują siebie, bliskości i kontaktu w żmudnej rzeczywistości.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.