Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Opowieści Lasku Wiedeńskiego" ukazują losy mieszkańców pewnej wiedeńskiej uliczki. Ludzie się tu kochają, pożądają, kłócą, porzucają, kupują losy na loterię, kaszankę i ciężko ranne ołowiane żołnierzyki w rytm walców Straussa i... odgłosów świniobicia.

Marianna, córka właściciela sklepu z zabawkami, porzuca wieloletniego narzeczonego, Oskara, by związać się z uzależnionym od hazardu Alfredem, z którym chwilę wcześniej rozstała się Waleria. Ojciec Marianny, Zauberkönig, w imię schematów, którymi żyje społeczeństwo, wyrzeka się córki.

Pozornie wielka miłość nie wytrzymuje próby czasu i bagażu codzienności. Alfred namawia Mariannę, by małego synka oddali na wychowanie na wieś, do jego matki. Próbując się pozbyć kobiety wspólnie ze swoim znajomym Herlingerem, namawiają ją, by zaczęła na siebie zarabiać jako striptizerka.

Alfred może dzięki temu porzucić ją „z czystym sumieniem" i znów oddać się swojej pasji - hazardowi.

Babka Alfreda, która nie akceptuje jego związku „na kocią łapę", postanawia zabić małego Leopolda, dziecko, które wg niej stoi na przeszkodzie nowemu, „prawowitemu" związkowi wnuka.

Bohaterowie „Opowieści Lasku Wiedeńskiego" bezrefleksyjnie rzucają się w wir wydarzeń, podejmują próbę emancypacji, bądź tkwią w tchórzliwych, unieszczęśliwiających schematach myślenia. Ten świat kończy się tragedią. Karuzela zrobiła obrót. Na nic się zdały próby przekraczania granic wyznaczonych przez społeczeństwo, na nic zdało się obstawanie przy swoim. Postaci wróciły do punktu wyjścia.
„Opowieści Lasku Wiedeńskiego" to bez wątpienia najważniejszy i najlepszy dramat Horvátha. Obnaża w nim mizerię austriackiej warstwy średniej po I Wojnie Światowej. Dla autora „Nieznajomej z Sekwany" właściwą naturą człowieka jest bestialstwo i popędy. Horváth sam siebie nazywał Chronist seiner Zeit - kronikarzem swojego czasu. W swoich dramatach zajmuje się nie tylko piętnowaniem współczesnego mu społeczeństwa. Interesują go również kwestie egzystencjalne, wyobcowanie, poszukiwanie tożsamości, ludzkie pragnienie i dążenia do szczęścia,

„Biała wstążka" Michaela Hannekego pokazuje austriackie społeczeństwo chwilę przed wybuchem I Wojny Światowej. Horváth w swojej twórczości pokazuje, co się stało z tym społeczeństwem  w latach 20. i 30. XX wieku.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Opowieści Lasku Wiedeńskiego (Teatr AT Collegium Nobilium, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Marta Juras Marta Juras Panna Emma/Matka
Grzegorz Daukszewicz Grzegorz Daukszewicz Zauberkönig
Paweł Krucz Paweł Krucz Oskar
Mateusz Lisiecki Mateusz Lisiecki Rotmistrz
Szymon Nowak Szymon Nowak Hawliczek
Natalia Rybicka Natalia Rybicka Marianna
Przemysław Wyszyński Przemysław Wyszyński Ferdynand Herlinger
Michał Zerucha Michał Zerucha Zauberkönig

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Opowieści Lasku Wiedeńskiego.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Opowieści Lasku Wiedeńskiego (Teatr AT Collegium Nobilium, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Opowieści Lasku Wiedeńskiego (Teatr AT Collegium Nobilium, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Opowieści Lasku Wiedeńskiego (Teatr AT Collegium Nobilium, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Opowieści Lasku Wiedeńskiego (Teatr AT Collegium Nobilium, Warszawa).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Romeo i Julia - spektakl Teatr Studio
"Romeo i Julia" - miłość na deskorolkach w spektaklu Teatru Studio Warszawa

Michał Zadara inscenizuje "Romea i Julię", zderzając kanoniczny dramat z dzisiejszymi realiami.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.