Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Autor „Parad” – podróżnik, historyk, poseł na Sejm Czteroletni, pierwszy polski archeolog i etnograf, jak pisali o nim współcześni „mąż charakteru ekscentrycznego, nader miły, lubiący sztuki i miłujący naukę” - wiódł barwne życie zakończone samobójczym strzałem z pistoletu załadowanego srebrną kulą, odpiłowaną podobno z cukiernicy.

Jan Nepomucen Potocki mówił płynnie ośmioma językami. Pisał głównie po francusku. Studiował w wiedeńskiej Akademii Inżynierii Wojskowej, gdzie otrzymał stopień oficerski. Na Morzu Śródziemnym walczył z berberyjskimi piratami. Namiętnie podróżował - odwiedził Egipt, Holandię, Hiszpanię, Maroko, dotarł na Kaukaz i do Mongolii. Ożeniony z księżniczką Lubomirską, bywał mile widzianym gościem na zamku w Łańcucie. Dla tamtejszego teatru dworskiego, ku rozrywce rodziny swej żony, napisał sześć parad - jednoaktówek w stylu komedii dell’arte, wystawionych w drugiej połowie roku1792. Miniatury te przywrócono rodzimej scenie dopiero w 1958 roku, kiedy przetłumaczono je po raz pierwszy na język polski.

"Parady" składają się z sześciu żartów scenicznych, pełnych groteskowego dowcipu, gry słów i frywolnego humoru: „Gil zakochany”, „Kalendarz starych mężów”, „Podróż Kasandra do Indii”, „Kasander literatem”, „Kasander demokrata” oraz „Gil małżonkiem”. Wystawienie ostatniej miniatury – zawierającej podtytuł „ciąg dalszy Gila zakochanego” – jest światową prapremierą. Oprócz tekstów Potockiego w spektaklu znajdują się także (oddzielające poszczególne „parady”) kuplety autorstwa reżysera z muzyką Tomasza Bajerskiego.

Każda z części stanowi oddzielną fabularną całość. Rozgrywają się one m.in. na statku, na bulwarach, na ulicy, czy w wnętrzu domu. Łączą je charakterystyczne dla gatunku postaci bohaterów pochodzące z klasycznej włoskiej commedii dell`arte: Gil (Arlekin) – prostoduszny, ale niepozbawiony zdrowego rozsądku sługa, przewrotna trzpiotka - panienka Zerzabella (Kolombina), a także jej ojciec Kasander (Pantalone), kandydat do jej ręki – żołnierz Leander (Capitano/Kochanek) oraz Doktor (Dottore).

Wartość i niewątpliwy urok „Parad” polegają na błyskotliwym języku - pełnym kalamburów i słownych igraszek, oraz na ironicznym dystansie wobec mistrzowsko podrobionej włoskiej konwencji. Można w nich także znaleźć elementy absurdu i pure-nonsensu.

Forma spektaklu zakłada możliwość improwizacji, gry z publicznością i komentowania jej reakcji. Z commedii dell’arte wywodzi się również zasada gry w masce, przyswojona przez aktorów na dwutygodniowych warsztatach poprzedzających pracę nad spektaklem. Autorem masek jest Tadeusz Znosko. Scenografię, autorstwa Weroniki Karwowskiej, stanowi drewniana, dwupoziomowa estrada – inspirowana klasycznym typem podestu z włoskiej komedii. Z tyłu przesłania ją sześć malowanych kurtynek, odpowiednich do każdej z jednoaktówek. Kostiumy nawiązują do pierwowzorów klasycznych, choć są współczesną wariacją na ich temat.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Parady (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Piotr Bajtlik Piotr Bajtlik Leander
Szymon Kuśmider Szymon Kuśmider Kasander
Paweł Ciołkosz Paweł Ciołkosz Doktor, Kryspin
Joanna Halinowska Joanna Halinowska Zerzabella

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Parady.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Parady (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Parady (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Parady (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Parady (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawa).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Błękitnt Pies - Spektakl w Teatrze Polskim
Zbliża się premiera spektaklu "Błękitny Pies" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Będzie to familijny spektakl muzyczny w reżyserii Agaty Skowrońskiej na podstawie książki Beaty Majchrzak.

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.